این سایت به فروش می رسد 09139135264


رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی

رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی


1399/02/17
در ماده یک عبارت «در مناطقی که احتمال وقوع هر یک از خطرات مذکور در آن‌ها وجود داشته باشد» بعد از عبارت «انشعاب قانونی برق» اضافه شد.
تبصره‌‌ای به شرح زیر به تبصره یک ماده یک این لایحه اضافه شد؛ مناطق مشمول هر یک از خطرات احتمالی موضوع ماده یک (حوادث طبیعی از جمله زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین و ریزش کوه) بر اساس میزان خطر پذیری هر منطقه و شدت تواتر وقوع حوادث مذکور به موجب آیین‌نامه توسط سازمان مدیریت بحران کشور و بیمه مرکزی ایران تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد، تعیین و درجه بندی خواهد شد.

به منظور رفع ایراد شورای نگهبان درخصوص ماده ۱، ماده ۲ به شرح زیر اصلاح و تبصره آن حذف شد:

ماده ۲- حداکثر حق بیمه هر واحد مسکونی هر ساله با پیشنهاد صندوق، توسط دولت در لوایح بودجه سنواتی درج و به تصویب مجلس می‌رسد. حداکثر تعهد صندوق به ازای هر واحد مسکونی و حق بیمه پایه مربوط با رعایت حداکثر حق بیمه مذکور متناسب با میزان خطرخیزی مناطق کشور و شهری یا روستایی بودن آن به موجب آیین نامه‌ای است که به پیشنهاد صندوق به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

همچنین تبصره‌ای به ماده ۵ این لایحه اضافه شد که بر اساس آن سهم مالکان واحد‌های مسکونی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی یا سازمان بهزیستی می‌باشند از محل اعتبار ماده ده قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت پرداخت می‌شود.

همچنین در ماده ۷ عبارت «خزانه داری کل کشور موظف است کلیه وجوه حاصله را به حساب صندوق واریز کند» حذف و عبارت «و معادل صددرصد آن با پیش بینی در قوانین بودجه سنواتی به منظور انجام تعهدات صندوق در قانون در اختیار صندوق قرار می‌گیرد» جایگزین شد.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.


Top