برای مقابله با تحریم ها از ظرفیت دریاها استفاده می کنیم


1397/03/31

> نسخه آزمایشیکد خبر: 82948311(6548502)به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر دریادار حسین خانزادی عصر چهارشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریاها و اقیانوس ها، افزود: تاریخ نشان می دهد که ایرانی ها همواره دشمنان کشور را از طریق دریا تحت فشار قرار می دادند. و


	 برای مقابله با تحریم ها از ظرفیت دریاها استفاده می کنیم
>
نسخه آزمایشیکد خبر: 82948311(6548502)به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر دریادار حسین خانزادی عصر چهارشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریاها و اقیانوس ها، افزود: تاریخ نشان می دهد که ایرانی ها همواره دشمنان کشور را از طریق دریا تحت فشار قرار می دادند.
وی با بیان اینکه این روند همچنان ادامه دارد، گفت: ایران از لحاظ ژئوپلتیک فرصت های زیادی دارد که می تواند از آنها به خوبی استفاده کند و اگر این امر میسر می شد، امروز تحریم ها هیچ تاثیری نداشت.
خانزادی اظهار داشت: طی سال های گذشته کنوانسیون های زیادی در رابطه با محیط زیست و دریاها شکل گرفت که یکی از آنها مقابله با گرم شدن زمین است، اما اگر به شرایط کنونی زمین نگاه کنیم می بینیم که این کنوانسیون موفق نبوده است.
وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد تا 50 سال دیگر بخشی از یخچال های قطب شمال دیگر وجود نخواهند داشت؛ این امر نشاندهنده عدم موفقیت این کنوانسیون ها و نرسیدن به نتیجه مطلوب در این زمینه است.
خانزادی تصریح کرد: وقتی می گوییم 80 درصد مردم جهان کنار دریاها حضور دارند می بینید این عدد حداقل در ایران معنا ندارد که باید فرهنگسازی شود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: 36 کشور در حوزه اقیانوس هند واقع شده اند و بیشتر آنها به دنبال برقراری ارتباط و بهره مند شدن از دریاها هستند که به آنها کشورهای دریایی گفته می شود.
خانزادی خاطرنشان کرد: همچنین 44 کشور در محدوده خشکی قرار دارند و به هیچ دریای آزادی راه ندارند اما ایران با دارا بودن سه حوزه آبی در شمال و جنوب، یک کشور دریایی محسوب می شود که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت استفاده مناسب نکرده ایم.
به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش، 90 درصد تجارت جهانی کالا از طریق دریاها انجام می شود که یک سوم آن به ناچار از منطقه اقیانوس هند عبور می کند.
وی در ادامه سخنان خود به مقوله دزدان دریایی اشاره کرد و گفت: دزدی دریایی به عنوان یک ابزار بازی سیاسی در قرن 21 محاسبات دریایی را تحت تاثیر قرار داده است، وقتی این دزدان دستگیر می شوند، می بینیم هیچ علم ویژه ای ندارند اما سلاح های مدرن غربی ها در دست آنها است. و وقتی باج خواهی می کنند این باج ها در بانک های کشورهایی که برایشان امنیت ایجاد می کنند، قرار می گیرند.
خانزادی در ادامه به موقعیت ایران در آسیا اشاره کرد و عنوان کرد: ایران در منطه غرب آسیا در مجموع 15 تا 16 کشور موجود در شرایطی قرار گرفته که ظرفیت گذرگاهی بسیار زیادی دارد، باید با برنامه ریزی اصولی از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: دریاهای مهمی همچون دریای سرخ و مدیترانه پیرامون منطقه خاورمیانه قرار دارند و بیشتر مسائل جهانی که از طریق دریا متاثر می شود در این منطقه رخ می دهد.
وی خاطرنشان کرد: بازبودن گذرگاه هایی مانند تنگه هرمز برای کشورهای این منطقه بسیار مهم است و ایران در مرکز راهبردی انرژی جهان قرار دارد.
خانزادی اضافه کرد: زمانی در منطقه تمدن دریایی بودیم، اما به تدریج از آن فاصله گرفتیم و امروز نیروی دریایی به شدت به دنبال این تمدن است، تمدن دریایی می تواند مولد ثروت، قدرت و منزلت باشد که منطقه مکران این قابلیت را دارد.
همچنین محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این مراسم گفت: از 35 کنوانسیون بین المللی که در سازمان دریانوردی مصوب شده 14 مورد آن یعنی حدود 40 درصد مربوط به محیط زیست دریایی است و ایران هم تقریبا به بیشتر آنها متعهد است.
وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم اقدامات مفیدی برای محیط زیست دریایی و تردد کشتی ها انجام دهیم و تلاش کنیم هیچ خلائی در این زمینه نداشته باشیم.
راستاد با اشاره به معضل آلودگی دریاها به ویژه پلاستیک افزود: اگر بخواهیم سواحل و دریاهایی پاکیزه داشته باشیم باید فرهنگ حفاظت از محیط ریست دریایی را اشاعه دهیم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: در سال های اخیر سعی کردیم با همکاری سازمان های مرتبط با دریا و استفاده از ظرفیت تشکل های مردمی و دانش آموزان فرهنگ حفاظت از محیط زیست دریایی را اشاعه دهیم.
شبد**علمی*9014*3061*1379
انتهای پیام /*برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنیدفرستنده  *
پست الکترونیککد امنیتیارسال یادداشت
دیدگاه شما با موفقیت ارسال شد.خبرهاچند رسانه ایخبر گزاری جمهوری اسلامی       پست الکترونیک :© کلیه حقوق این سایت متعلق به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

افزایش حافظه و تمرکز کودکان با دانه های غنی شده با آهن

>کد خبر: 82978234(6588730)به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، کمبود آهن شایع ترین فقر مواد غذایی در سراسر جهان است. کمبود آهن بسیاری از شرایط سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد. محققان در مطالعات جدید به نقش آهن در سلامت

بسیاری از پژوهشگاه های دولتی ماحصل چندانی نداشتند

>کد خبر: 82978270(6589017)به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، سورنا ستاری در جشن بلوغ فناوری و خروج 13 داروی نوترکیب حوزه زیست‌فناوری از مرحله شتابدهی و تولید نیمه صنعتی شتابدهنده پرسیس‌ژن در سخنانی اظهارداشت:برا

برنامه احیای جمعیت میش مرغ آذربایجان غربی تصویب شد

>کد خبر: 82978342(6589165)به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی با بیان اینکه برنامه پیشنهادی برای احیای جمعیت میش مرغ توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی ارائه شده بود، افزود: مقرر شد علاو

24 هزار دانشجو امسال جذب دانشگاه فرهنگیان می شوند

>کد خبر: 82978406(6589246)معصومه علی نژاد روز یکشنبه در دوره منقطه ای توان افزایی سرپرستان سراهای دانشجویی دانشگاه فرهنگیان منطقه 7 و 10 در شهرکرد افزود: با توجه به جذب این تعداد دانشجو معلم در سراهای دانشجویی، فعالیت و وظایف سرپرستان سراها افزایش می

ارتقای جایگاه معلم شرط لازم توسعه است

>کد خبر: 82978416(6589208)به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت آموزش و پرورش، «سیدمحمد بطحایی» با اشاره به اهمیت مدرسه محوری افزود: مدرسه محوری دروازه ورود آموزش و پرورش به نظام آموزشی پیشرفته است و برای رسیدن به این هدف اعضای تشکل های فرهنگیان باید ب

اتمام فاز اول پروژه مطالعه سیمای پوشش گیاهی پارک ملی توران

>کد خبر: 82978423(6589211)به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، طاهره افتخاری با اشاره به رسالت سازمان حفاظت محیط زیست از نظر حفاظت و بهره برداری پایدار از محیط زیست، افزود: مطالعه و ارزیابی وضعیت کمی و کیفی رستنی ها

تبدیل ارزان قیمت حرارت خورشید به برق با باتری جدید

>کد خبر: 82978500(6589137)به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، این موفقیت در فناوری خورشیدی می تواند به تولید انرژی ارزان تر از سوخت های فسیلی منجر شود. بر اساس این گزارش، محققان شرکت یاد شده می گویند که سیستم جدید و به ثبت رسیده

تبریز بهترین نقطه جهان برای رصد ماه گرفتگی قرن است

>کد خبر: 82978504(6589359)علی عجب‌شیری ‌زاده روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این ماه گرفتگی بزرگ روز جمعه 5 مرداد از ساعت 21 و 44 دقیقه آغاز و سحرگاه شنبه ششم مرداد به پایان می ‌رسد، اظهار داشت: این اتفاق نادر در تبریز از ساعت 24 و 15 ثانی

سهم برخی تالاب ها از بودجه ناچیز است

>کد خبر: 82978805(6589729)توجه دولت به حوزه محیط زیست باعث شده که اعتبارات مناسبی در سال های اخیر به سمت احیای تالاب های کشور سرازیر شود اما در تقسیم بودجه، صدای ضجه های دردناک دریاچه های فارس به گوش مسئولان ملی نرسیده است. نمایندگان استان فارس در مج

ایجاد پارک فناوری در حوزه سلامت فعلا اتلاف منابع است

>کد خبر: 82978824(6589108)حسین وطن پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: برخی از دانشگاه ها با اصرار درصدد اخذ مجوز پارک علم و فناوری هستند، در حالی که ابتدا باید زیرساخت لازم فراهم شود و سپس به دنبال اخذ مجوز باشند. وی با اشا

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva