اهواز از نظر مساحت بزرگترین شهر دارای حاشیه نشینی است - خبرگزاری مهر


1397/03/28

به گزارش خبرنگار مهر ، نواب میرزایی عصر امروز در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی خوزستان اظهار کرد: روی پنج آسیب اجتماعی به صورت ویژه تأکید کرده که یکی از آنها سکونتگاه های غیررسمی بوده است.به گزارش
خبرنگار مهر
، نواب میرزایی عصر امروز در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی خوزستان اظهار کرد: روی پنج آسیب اجتماعی به صورت ویژه تأکید کرده که یکی از آنها سکونتگاه های غیررسمی بوده است. ۱۰ استان از جمله خوزستان برای انجام فعالیت های پایلوت انتخاب شد.
وی افزود: بیش از ۵۰ سال است که درگیر مسئله توسعه در سطح کشور هستیم؛ اتفاقات مختلفی رخ داده و در حوزه اجرایی اعتقاد داشتند که اگر وضع اقتصادی بهبود پیدا کند، مسائل اجتماعی به دنبال آن حل می شود.
مدیر پروژه تسهیل گری و توسعه محلی وزارت کشور با اشاره به اینکه طی سال های اخیر مشخص شده که اصلا این نگاه صحیح نیست، تصریح کرد: عدم توجه به حوزه اجتماعی یکی از علل اصلی ناکارآمدی برنامه ها و عدم تحقق اهداف است؛ برخی خدمات به صورت نامتناسب و نامتوازن توزیع می شود که در نهایت منجر به مهاجرت مردم می شود.
میرزایی ادامه داد: همه دنبال بهبود وضعیت هستند و این عدم تعادل منطقه ای به مهاجرت های گسترده منجر می شود.
وی عنوان کرد: بیش از ۳۰ سال روی روستاها کار کردیم و اکنون بالغ بر ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها خالی شده است؛ برخی خانواده ها به صورت متوسط پنج بار مهاجرت داشته و برای محله، بهبود امکانات و یا مسکن خود هیچ هزینه ای نمی کند تا به شهر دیگری برود.
مدیر پروژه تسهیل گری و توسعه محلی وزارت کشور با اشاره به اینکه آسیب های اجتماعی به قدری رشد کرده که به عنوان مسئله عالی و حاکمیتی در سطح کشور به آن می پردازند، بیان کرد: احساس تعلق، همبستگی و سرمایه اجتماعی کاهش پیدا می کند و امروز برای موفقیت و بهبود وضعیت کشور باید در حوزه اجتماعی سرمایه گذاری کرد.
میرزایی اضافه کرد: دفاتر تسهیل گری و توسعه محله یکی از برنامه ها است که دو ماه از شروع فعالیت های این دفاتر می گذرد؛ این دفاتر در ۱۰۰ منطقه ۱۰ استان با هدف بهبود کیفیت زندگی (کاربری، اقتصادی، فرهنگی، زیست محیطی و اجتماعی)، احیای فرهنگ مشارکت و ارتقای ظرفیت های جامعه محلی برای به کارگیری توسعه محله، استفاده از سازمان های مردم نهاد و کاهش آسیب های اجتماعی فعالیت می کنند.
وی خبر داد: تا سال ۹۵ بیش از ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشور یعنی بیش از یک چهارم در بافت های نامناسب زندگی می کنند که ۲۰ درصد مساحت شهری را به خود اختصاص می دهند.
مدیر پروژه تسهیل گری و توسعه محلی وزارت کشور اظهار کرد: بر اساس مطالعات وزارت راه و شهرسازی، یک هزار و ۷۰ محله به عنوان سکونتگاه شناسایی و برای ۴۲۵ محله آن از جمله اهواز طرح تهیه شده است.
میرزایی با اعلام این خبر که خوزستان از نظر جمعیت حاشیه نشین سومین استان و از نظر مساحت مناطق حاشیه نشینی نیز شهر اهواز در کشور اول است، گفت: کمبود خدمات آموزشی، فرهنگی، ورزشی، محیط ناسالم و غیربهداشتی، بهداشت محیط، فاضلاب، ناهنجاری های اجتماعی، جمع آوری پسماند و پساب، عدم مشارکت مناسب در توسعه شهری، سطح تحصیلات، مهارت های حرفه ای و اقتصادی از جمله مشکلات موجود در این منطقه هست که باید به آن توجه جدی داشته باشیم.
وی تصریح کرد: بودجه ناکافی برای اجرای پروژه ها به دلیل عدم تأمین بودجه و همچنین تخصیص ناهماهنگ بودجه (توسعه زنجیره اتفاقاتی است که باید همزمان انجام شود) از جمله علت های عدم تحقق اهداف هستند.
مدیر پروژه تسهیل گری و توسعه محلی وزارت کشور با اشاره به فعالیت ۶ کارشناس در دفاتر تسهیل گری محلات گفت: ورود به محله، شناسایی مردم به خصوص ذی نفع ها، شناسایی توانمندی ها و فرصت های اقتصادی، آموزش مهارت، تولید محصول، اتصال به بازار، مسکن و خدمات شهری (سرانه فرهنگی، آموزشی و ورزشی) از جمله وظایف کارشناس های اجتماعی، شهرسازی، حقوقی و اقتصادی کارکنان دفاتر تسهیل گری است.
میرزایی یادآور شد: هر نوع تغییری در محلات به اعتماد مردم برمی گردد و وقتی قرار شده تا ۶۰ نفر در ۱۰ منطقه به صورت مستقیم و حدود ۳۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم درگیر کار شوند نباید بی اعتمادی در مردم ایجاد شود چون به همبستگی برای بهبود وضعیت جامعه نیاز داریم.
وی با تأکید بر اینکه برای توسعه باید به یک مفاهمه نسبی میان مسئولان رسید، تصریح کرد: سه تجربه مشابه این دفاتر تسهیل گری را قبلا داشتیم؛ قدیمی ترین آن سازمان بهزیستی برای حوزه دفاتر خدمات اجتماعی است، بعد هم شهرداری تهران برای نوسازی مسکن فعالیت کرده و در نهایت نیز راه و شهرسازی هم برای این بخش فعالیت هایی داشته است.

کد خبر
4323202

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

آخرین آمار مصدومان زلزله تازه‌آباد کرمانشاه/ ۱۹ نفر بستری هستند

در پی زلزله امروز کرمانشاه مجموعا ۲۳۲ نفر مصدوم شده‌اند که در حال حاضر تنها ۱۹ نفر از آنها در بیمارستان بستری هستند. به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام سازمان اورژانس کشور، در پی زلزله امر

اطفای کامل آتش‌سوزی در برج پارامیس

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به آخرین گزارش مربوط به حریق برج پارامیس در شهرک راه‌آهن تهران، از اطفای کامل این آتش خبر داد و گفت که تنها دو ایستگاه جهت احت

آتش‌سوزی در مجتمع پارامیس ۷۸ مصدوم برجای گذاشت + اسامی مصدومان بستری‌شده

سازمان اورژانس کشور با ارائه گزارش پایانی مربوط به وضعیت مصدومان آتش‌سوزی در مجتمع پارامیس و انتشار اسامی مصدومان منتقل‌شده به مراکز درمانی، تعداد نهایی مصدومان این حادثه را ۷۸ نفر اعلام

حذف «فوق‌العاده ویژه» از پاداش پایان خدمت بازنشستگان

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی درباره مصوبه اخیر دولت مبنی بر حذف فوق‌العاده شغل از پاداش پایان خدمت بازنشستگان ارائه کرد و گفت: این مصوبه از امسال اجرا می‌شود

سیرچ کرمان ۵.۸ ریشتر لرزید/ هیچ خسارت و تلفات جانی گزارش نشده است/چند دیوار قدیمی فروریخته است

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۸ در مقیاس ریشتر حوالی بخش سیرچ در شمال استان کرمان را لرزاند. به گزارش ایسنا، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، مشخصات این زمین‌لرزه را به شرح زیر اعلام کرده است:

پایان انتصابات فامیلی در شهرداری تهران/ ممنوعیت عقد قرارداد با خویشاوندان در شهرداری

رئیس کمیته شفافیت شورای اسلامی شهر تهران جزییات طرح تعارض منافع در شهرداری تهران را تشریح کرد و گفت: در طرح تعارض منافع بیان شده که بستگان مدیران ارشد در شهرداری امکان ارتقاء در سطح مدیری

ارزآوری 3 برابری بیماران خارجی/تاثیر "تحریم‌" بر گردشگری سلامت ایران

رئیس انجمن گردشگری سلامت تاکید کرد که در شرایط اقتصادی فعلی می‌توان به حوزه گردشگری سلامت به چشم یک فرصت نگاه کرد و از امکان ارزآوری آن بهره‌ برد. دکتر محمد جهانگیری در گفت‌وگو با ای

متهمان پرونده تعرض به زن جوان دستگیر شدند

پول‌نیوز -  با تلاش مأموران پلیس چند نفر از متهم پرونده تجاوز به زن جوان در ویلایی در منطقه لواسان شناسایی و در چند عملیات جداگانه دستگیر شدند. حدودا یک ماه پیش بود که زنی جوان در مراج

آخرین جزئیات از دو زلزله هرمزگان و کرمانشاه

پول‌نیوز - امروز در دو استان غربی و جنوبی کشور شاهد وقوع زمین لرزه‌های نسبتا بزرگی بودیم. امروز ۳۱ تیر ماه شهر‌های روییدر در استان هرمزگان و تازه‌آباد در کرمانشاه شاهد وقوع زلزله‌های ۵.۷ و

مصدومان حادثه آتش سوزی برج 20 طبقه افزایش یافت

پول‌نیوز -  سخنگوی اورژانس کشور گفت: تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی برج ۲۰ طبقه به ۶۰ تن رسید. سخنگوی اورژانس کشور درخصوص آخرین آمار تعداد مصدومان حادثه آتش سوزی برج ۲۰ طبقه در تهران گفت

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva