قرار گرفتن ایران در میان هلال غلات دنیا و بی‌توجهی به حفظ ذخایر ژنتیکی


1397/03/25

به اعتقاد محققان به اندازه گستره اقلیمی کشور با تنوع ژنتیکی که دارد، در حال حاضر بدون توجه به این تنوع اقدام به واردات ارقام کشاورزی می‌شود که با وضعیت اقلیم و خشکسالی‌های متوالی کشور ساز

قرار گرفتن ایران در میان هلال غلات دنیا و بی‌توجهی به حفظ ذخایر ژنتیکی
به اعتقاد محققان به اندازه گستره اقلیمی کشور با تنوع ژنتیکی که دارد، در حال حاضر بدون توجه به این تنوع اقدام به واردات ارقام کشاورزی می‌شود که با وضعیت اقلیم و خشکسالی‌های متوالی کشور سازگار نیست.

احمد طاهری، مدیر عامل تشکل توسعه پایدار دشت گرمسار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا،
با اشاره به ضرورت حفاظت از تنوع زیستی، افزود: علی‌رغم تاکیدات بسیار بر حفظ ذخایر ژنتیکی در بخش کشاورزی، ولی متاسفانه این ضرورت نه در مزارع مشاهده می‌شود و نه در سطح جامعه و این در حالی است که ایران زیستگاه و ذخیره‌گاه ذخایر ژنتیکی غلات در دنیا است.

وی ادامه داد: در دنیا هلالی به نام "هلال غلات" وجود دارد که از روسیه آغاز می‌شود و مرکز این هلال در خاورمیانه در بین‌النهرین،‌ دجله و فرات، عراق و ایران است. از این رو باید به ذخایر ژنتیکی غلات در کشور توجه شود.

طاهری با اشاره به واردات برخی از اقلام کشاورزی به کشور،‌ خاطرنشان کرد: در واردات محصولات کشاورزی به این امر توجه شود که برخی اقلام پر بازده با نیازهای اکولوژیکی کشور سازگار نیستند، به این معنی که برخی از آنها نیاز به آبیاری‌های زیادی دارند که موجب تخلیه منابع آبی کشور خواهد شد.

این فعال حوزه توسعه پایدار اضافه کرد: این در حالی است که ارقام بومی زیست سازگار با شرایط و اقلیم کشور هستند و با اکولوژی نیز سازگارند.

طاهری با اشاره به تغییرات اقلیم و خشکسالی‌های متعدد در کشور بر ضرورت توجه به امنیت غذایی تاکید کرد و گفت: ما به دنبال امنیت غذایی هستیم که به دنبال آن حاکمیت غذایی را به همراه دارد. در حاکمیت غذایی این امر موجب توجه قرار می‌گیرد که چه ژنوتیپ و رقمی وارد کشور می‌شود، ارقام مورد استفاده در کشور چه میزان در صادرات و واردات ما اثرگذار است و اینکه آیا این ارقام در 20 سال آینده که کشورها تمایلی به صادر کردن محصولات غذایی نداشته باشند، می‌توانند برای ما امنیت غذایی داشته باشند یا خیر.

مدیر عامل تشکل توسعه پایدار دشت گرمسار با تاکید بر اینکه در حال حاضر در حال از دست دادن منابع ژنتیکی هستیم، حفظ این ذخایر را موجب تامین امنیت غذایی و حفاظت از کل کشور دانست.

وی با اشاره به دلایل فرسایش ذخایر ژنتیکی، خاطر نشان کرد: روی آوردن به ارقام وارداتی یکی از عوامل فرسایش و تخریب منابع ژنتیکی است؛ چراکه این ارقام سازگار با شرایط کشور نیستند.

طاهری با بیان اینکه ایران سرزمین تولید ذرت نیست، ولی در حال تولید این محصول هستیم، اظهار کرد: تولید این محصول علاوه بر مصرف آب زیاد، حاصلخیزی زمین را دچار اختلال می‌کند.

به گفته این محقق، چندین شرکت بزرگ دنیا بر روی چندین محصول چون سویا، ذرت و کانولا متمرکز شدند و تحقیقات و سرمایه‌گذاری آنها بر روی این محصولات است و این شرکت‌ها با تحقیقاتی که انجام می‌دهند، قابلیت‌هایی را به این محصولات می‌دهند که متعلق به ما نیست و با طبع و طبیعت کشور سازگاری ندارد.

طاهری در عین حال با تاکید بر اینکه اگر سویا و ذرت از چرخه غذایی حذف شوند با تهدید امنیت غذایی مواجه می‌شویم، ادامه داد: ما سرزمین تولید "نان" در حالی که روز به روز نان را از دست می‌دهیم، به سمت "برنج" گرایش داریم.

وی با بیان اینکه این رویکرد موجب از دست رفتن ارقام کیفی محصولات کشاورزی خواهد شد، یادآور شد: در برخی موارد ارقامی به کشور وارد می‌شود که نیاز به 10 بار آبیاری دارد، در حالی که ارقام بومی نیاز به 4 بار آبیاری دارند که بدین ترتیب می‌توانیم محصولات کیفی را تولید کنیم.

مدیر عامل تشکل توسعه پایدار دشت گرمسار تاکید کرد: در حال حاضر ما از امتیاز تنوع زیستی برخوردار هستیم و باید از آن بهره‌مند شویم.

طاهری در خصوص ارائه ارقام تراریخته مقاوم به شوری و خشکی، یادآور شد: یکی دیگر از عوامل فرسایش ذخایر ژنتیکی، محصولات تراریخته، بذرهای تراریخته و هیبرید است و مشاهده می‌کنیم که کشورهای بزرگ سردمدار تولید محصولات تراریخته امروزه بیشتر تمایل به صادرات این محصولات دارند.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه آینده در اختیار کشورهایی است که ذخایر ژنتیکی را در اختیار داشته باشند، افزود:  واردات بذور از کشورهایی چون کشورهای اروپایی که اختلاف دما در آنها کم است، اقدام درستی نیست؛ چراکه ما به اندازه گستره اقلیم، تنوع ژنتیکی داریم و باید به سمت استفاده از این پتانسیل‌ها برویم.

انتهای پیاممشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌های مشترک با دانشگاه‌های فرانسه

وزیر علوم از آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌های مشترک با دانشگاه‌های فرانسه خبر داد و گفت: باید برای توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی نقشه راهی تدوین شود تا این نوع همکاری‌ها تقویت شود.

بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی علوم پزشکی مشهد در دستور کار است

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به‌سازی و بازسازی خوابگاه‌های دانشجویی تحت پوشش این دانشگاه در فصل تابستان در دستور کار قرار گرفته است. به گزارش ایسنا ، امیررضا صالح مقدم د

"قانعی‌راد" شهامت طرح سوال‌های واقعی و شجاعت بیان یافته‌ها را داشت

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در مراسم ترحیم دکتر قانعی راد، وی را از بنیان‌گذاران جامعه‌شناسی حوزه عمومی در ایران دانست و تاکید کرد: به تعبیر ایشان یکی از مهم‌ترین مشکلات علوم انسانی این ا

معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی منصوب شد

طی حکمی از سوی رییس پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی، دکتر "رامین صرّامی فروشانی" به عنوان معاون پژوهشی و آموزشی این پژوهشکده منصوب شد. به گزارش ایسنا،  دکتر کیوان مجیدزاده

الزام دریافت گواهینامه CE برای تجهیزات‌پزشکی و حمایت 2 نهاد از شرکت‌های دانش‌بنیان

با توجه به الزامات جدید ثبت تجهیزات پزشکی از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، ستاد توسعه فناوری نانو و معاونت علمی به منظور تامین الزامات دریافت پروانه ساخت تمام تجهیزات پزشکی و د

اقدام سازمان فضایی برای تدوین اپراتور ماهواره سنجشی

رئیس سازمان فضایی ایران، از عزم این سازمان بر حضور جدی بخش خصوصی در توسعه فناوری‌های فضا خبر داد و افزود: در سازمان فضایی ایران برای خروج تصدی‌گری دولت در بخش فضایی، برنامه‌های مناسبی تدو

گام مهم موسسه رازی برای اجرای ضوابط سازمان‌های ناظر بین‌المللی

معاون تضمین کیفیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی از برنامه‌ریزی مبنی بر اخذ گواهینامه مقررات جی‌ام‌پی برای شعب شش‌گانه این موسسه خبر داد و آن را گامی مهم در اجرای دقیق ضوابط سازمان‌ه

دکتر غفاری، رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت علوم شد

با معرفی دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حکم سید احمد زرگر دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و در راستای اجرای تبصره ۱ ماده ۳ ضوابط تشکیل و فعالیت این شورا، دکت

پارک صنعتی در دانشگاه یزد راه‌اندازی می‌شود

در راستای تعامل بیشتر بین صنعت و دانشگاه، پارک صنعتی در دانشگاه یزد راه‌اندازی می‌شود. به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین ابویی، مجری پروژه پارک صنعتی در دانشگاه یزد، با اشاره به اینکه ای

صوت / بسته خبری ۲۹ خرداد ۹۷

در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۲۹ خرداد ۱

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva