افزایش مرگ و میر سیگاری ها/ کنترل دخانیات به فقر پایان می دهد - خبرگزاری مهر


1397/03/04

به گزارش خبرگزاری مهر ،  بدون در نظر گرفتن سن، جنس، نژاد، عوامل فرهنگی و آموزشی مصرف دخانیات تهدیدی برای هر انسان محسوب شده و رنج و بیماری، مرگ و فقر را برای فرد و خانواده به ارمغان آورده

افزایش مرگ و میر سیگاری ها/ کنترل دخانیات به فقر پایان می دهد - خبرگزاری مهر

به گزارش
خبرگزاری مهر
، 

بدون در نظر گرفتن سن، جنس، نژاد، عوامل فرهنگی و آموزشی مصرف دخانیات تهدیدی برای هر انسان محسوب شده و رنج و بیماری، مرگ و فقر را برای فرد و خانواده به ارمغان آورده و اقتصاد ملی را هدف قرار می دهد.

مصرف دخانیات از طریق افزایش بار بیماری ها، هزینه مراقبت های بهداشتی و کاهش بهره وری باعث افزایش هزینه های اقتصادی در سطح ملی می شود. 

در خانواده های فقیر این موضوع بیشتر نمود دارد، به شکلی که  هزینه مصرف دخانیات از هزینه های تامین مواد غذایی، آموزش و پرورش و خدمات بهداشتی بیشتر است.

حدود ۸۰ درصد از مرگ و میرهای زودرس ناشی از مصرف دخانیات در کشورهای کم درآمد و یا درآمد متوسط و با ایجاد مشکلات و موانعی برای تحقق اهداف توسعه رخ می دهد. 

در صنعت کشت توتون و تنباکو نیاز به مقادیر قابل توجهی از سموم، آفت کش ها و کودهای شیمیایی است که این سموم می تواند مستقیما بر روی تخریب محیط زیست و آلودگی منابع آب و خاک تاثیر گذار باشد. هرساله کشت توتون و تنباکو در ۳/۴ میلیون هکتار زمین در سراسر دنیا موجب تخریب ۲ تا ۴ درصد از سطح جنگل ها و در نتیجه جنگل زدایی می شود. 

علاوه بر این، تولید محصولات دخانی منجر به تولید بیش از ۲ میلیون تن زباله در سطح جهان می شود.

معاهده بین المللی کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت (FCTC ) راهنمایی است برای مبارزه جهانی علیه اپیدمی دخانیات.

با امضا معاهده بین المللی کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت، توسط ۱۸۰ کشور عضو (۱۷۹ کشور و اتحادیه اروپا) بیش از نیمی از کشورهای جهان به نمایندگی از ۴۰ درصد از جمعیت جهان به این معاهده پیوسته اند و می توان گفت این معاهده به اصلی ترین و مقرون به صرفه ترین اقدامات در جهت کنترل دخانیات در بالاترین سطح تبدیل شده است.

تعداد بسیاری از کشورهای جهان در حال ایجاد یک مانع و دیوار دفاعی با هدف کاهش دخالت های صنایع دخانی در سیاست های دولت در جهت کنترل دخانیات هستند.

افزایش یک دلاری مالیات سیگار در سطح جهان علاوه بر کاهش تقاضا برای محصولات دخانی، می تواند باعث ایجاد درآمد ۱۹۰ میلیارد دلار برای کشورهای جهان به منظور ایجاد توسعه شود.

اهداف برگزاری کمپین روز جهانی بدون دخانیات ۲۰۱۷

نشان دادن ارتباط میان استفاده از محصولات دخانیات، کنترل دخانیات و توسعه پایدار.

تشویق کشورها برای قرار دادن برنامه های کنترل دخانیات به منظور دست یابی به توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار و سیاست های ملی خود.

پشتیبانی از کشورهای عضو و جامعه مدنی به منظور ممنوعیت دخالت های صنایع دخانی  در فرآیندهای سیاسی، که این اقدام  به نوبه خود منجر به قوی تر شدن برنامه های  کنترل دخانیات در سطح ملی خواهد شد.

تشویق مشارکت های عمومی و همکاری های گسترده تر در تلاش های ملی، منطقه ای و جهانی برای دستیابی به اهداف برنامه های کنترل دخانیات و توسعه و اجرای استراتژی های اولویت بندی شده 

اینکه نشان دهیم که چگونه افراد می توانند با نه گفتن به مصرف محصولات دخانی و یا ترک مصرف مواد دخانی به ساختن جهانی پایدار و بدون دخانیات کمک کنند.

کنترل دخانیات محافظ  سلامت و توسعه

سازمان جهانی بهداشت از کشور های عضو می خواهد که برنامه های کنترل دخانیات را در اولویت برنامه های ملی خود قرار داده و سرعت بخشیدن به تلاش های کنترل دخانیات به منظور دستیابی به توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ را در دستور کار خود قرار دهند.

با اجرای موفق برنامه های کنترل دخانیات تمامی کشور ها از طریق محافظت از سلامت شهروندان خود در برابر مضرات مصرف دخانیات و کاهش هزینه خسارت های اقتصادی بر اقتصاد ملی سود خواهند برد.

با قرار گرفتن توسعه پایدار در دستور کار دولت ها و قرار دادن آن به عنوان یکی از ۱۷ هدف جهانی، اطمینان حاصل می شود که «هیچ کس از دید پنهان نمانده است».

برنامه کنترل دخانیات به منظور دستیابی به توسعه پایدار به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گرفته است . و بند ۴/۳ سند(SDG)  کمک به تقویت کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات (FCTC) از آن می توان به عنوان یکی از موثرترین راهکارها برای کمک و  دستیابی به اهداف سند  بهره مند شد. همچنین این ابزار می تواند منجر به کاهش یک سوم مرگ و میرهای جهانی تا سال ۲۰۳۰ شود. مرگ و میرهای زودرس ناشی از بیماری های غیر واگیر براساس سند  (NCD)، از جمله بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و بیماری مزمن انسداد ریوی و دیابت می باشند. 

تقویت و اثر بخشی کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت، راهی است برای تمامی کشورها برای دستیابی کشورهای در حال توسعه  به هدف توسعه ملی و توسعه پایدار.

به دلیل افزایش روند مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر به ویژه در کشورهای در حال توسعه، سازمان جهانی بهداشت، از دو دهه پیش بیماری های غیر واگیر را جزو اولویت های بهداشتی کشورهای در حال توسعه اعلام کرده است. 

چهار بیماری عمده غیر واگیر شامل بیماری های قلبی- عروقی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی و دیابت که به طور مستقیم به چهار عامل خطر اصلی قابل پیشگیری شامل تغذیه نامناسب، نبودن فعالیت بدنی مناسب، مصرف دخانیات و مصرف الکل وابسته هستند.

در همین راستا وزارت بهداشت در چارچوب اهداف نه گانه پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت، با هدف کنترل بیماری های غیر واگیر و مرگ و میر ناشی از آنها تا سال ۲۰۲۵ میلادی و با تکیه بر دانش نیروهای متخصص در سال ۱۳۹۴ اقدام به تهیه و تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر (NCD) نمود. 

یکی از مهمترین عوامل زمینه ساز مشترک در اغلب بیماری های غیر واگیر مصرف دخانیات است. بیماری های غیر واگیر در حال حاضر در جهان  مسئول بیش از ۵۳ درصد بار بیماری ها هستند و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ این میزان به ۶۰ درصد افزایش یابد.

یکی از اهدافی که تعهدات بین المللی ایران در قالب سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط با آنها را دنبال می‌کند، کاهش ۳۰ درصدی شیوع استعمال دخانیات تا سال ۲۰۲۰ است.

کنترل دخانیات راهی است برای دستیابی به اهداف جهانی

کنترل دخانیات و پیشگیری از مصرف آن علاوه بر صرفه جویی های اقتصادی، کاهش هزینه های  زندگی و کاهش بار بیماری ها می تواند اثرات مخرب زیست محیطی را که صنعت دخانیات اعم از تولید، تجارت و مصرف آن ایجاد می کند را کاهش دهد.

کنترل دخانیات می تواند چرخه فقر را شکسته و به گرسنگی ها پایان دهد و موجب ترویج کشاورزی پایدار و رشد اقتصادی در کشورها شود. همچنین این اقدام، راهی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی خواهد بود. 

افزایش مالیات بر محصولات دخانی می تواند علاوه بر تامین مالی باعث پوشش بهداشتی جهانی و دیگر برنامه های توسعه ای در دولت ها شود.

نه تنها دولت ها، بلکه مردم می توانند در سطوح فردی با تلاش ها و برنامه های کنترل دخانیات به ساخت یک جهان عاری از دخانیات و پایدار کمک کنند. مردم می توانند به کمپین های «محصولات دخانی هرگز» بپیوندند.

کسانی که مواد دخانی (سیگار، قلیان و...) مصرف می کنند، باید سعی در ترک این عادت کنند و یا به دنبال برنامه  ای برای ترک دخانیات باشند و با این کار علاوه بر دستیابی به سلامت جسمانی، می توانند به نوبه خود به کسانی که در معرض دود دست دوم هستند نیز هستند از جمله کودکان، اعضای خانواده و دوستان کمک کنند.

هزینه ای که صرف دود شدن مواد دخانی می شود می تواند در مصارف ضروری دیگر از جمله خرید مواد غذایی سالم، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش کاربرد داشته باشد.

کمپین روز جهانی بدون دخانیات سال ۲۰۱۷ بر ارتباط بین مصرف دخانیات، کنترل دخانیات و توسعه پایدار متمرکز شده است .

خسارت دخانیات علاوه بر سلامت، مسائل دیگری را از جمله امنیت غذایی، برابری جنسیتی، آموزش و پرورش، رشد اقتصادی و محیط زیست را تهدید می کند.

در برخی از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی، سازمان جهانی بهداشت، شیوع مصرف دخانیات ۵۲ درصد در مردان و ۲۲ درصد زنان گزارش شده است. اطلاعات مرتبط در گروه سنی جوانان به همین نسبت هشدار دهنده است. به نحوی که شیوع مصرف دخانیات در برخی از کشورها تا ۴۲ درصد در پسران و ۳۱ درصد در دختران رسیده است.

دولت ها می توانند با اجرای موثر کنوانسیون کنترل دخانیات و اقدامات کاهش تقاضا در استراتژی های mpower  شیوع مصرف دخانیات در بین ۲۰ تا ۴۰ درصد در طی ۵ سال کاهش دهند.

کمپین روز جهانی بدون دخانیات سال ۲۰۱۷ با هدف برجسته نمودن تهدیدات صنایع دخانی در دستیابی به توسعه پایدار از جمله سلامت و رفاه اقتصادی شهروندان در همه کشورهای جهان ایجاد می نمایند، نامگذاری شده است.

اقدامات توصیه شده سازمان جهانی بهداشت

کنترل دخانیات موجب نجات انسان ها و کاهش نابرابری در سلامت می شود. این موضوع همچنین موجب شکسته شدن حلقه فقر، پایان دادن به گرسنگی، ترویج کشاورزی پایدار، رشد افتصادی و مقابله با تغییرات آب و هوایی است.

کشورها باید اجرای کنوانسیون کنترل دخانیات و راهکارهای کاهش تقاضا (mpower) را برای کاهش مصرف دخانیات تقویت نمایند.

اولویت بخشیدن و افزایش تلاش های کنترل دخانیات به عنوان بخشی از پاسخ آنها به دستور کار ۲۰۳۰ توسعه پایدار

هدف این دستورکار اطمینان یافتن از آن است که همه افراد در جوامع مورد توجه واقع شوند.

کنترل دخانیات یکی از موثر ترین مداخلات در کاهش مرگ و میر زود هنگام ناشی از بیماری های غیر واگیر، شامل سکته های قلبی و مغزی و بیماری های ریوی تا سال ۲۰۳۰ است.

افزایش مالیات دخانیات برای تامین مالی برنامه پوشش جهانی سلامتی و سایر برنامه های توسعه ای دولت ها بسیار ضروری است.

کشورها و جامعه مدنی باید با نفوذ صنایع دخانی در فرآیند سیاستگذاری به منظور تقویت برنامه ملی کنترل دخانیات مقابله نمایند.

سازمان های عمومی باید در تلاش های جهانی، منظقه ای و ملی برای تدوین و اجرای استراتژی ها و طرح های توسعه ای به منظور دستیابی به اهدافی که با اولویت کنترل دخانیات می باشد، مشارکت نمایند.

افراد جامعه باید در ساختن دنیایی پایدار بدون دخانیات، حتی از طریق متعهد شدن به خود، به مصرف نکردن دخانیات و یا ترک آن کمک کنند.

کد خبر
4305586حبیب احسنی پور


مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

۷۰ درصد مکمل های ورزشی در کشور قابل اطمینان نیستند - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر عباس کبریایی زاده روز سه شنبه در ششمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی، اظهارداشت: برگزاری این همایش از ابتدا با این دغدغه شروع شد که بیش از نیمی از مکمل های مصرفی در ایر

چهارمین سرطان شایع در ایران/اهمیت تشخیص سرطان پروستات - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر محمدرضا نوروزی در بیست و یکمین کنگره بین المللی اورولوژی ایران در ارتباط با سرطان پروستات، اظهار داشت: با توجه به اینکه سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در دنیا

اعزام "هانیه" به تهران برای ادامه روند درمان - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، هانیه دختر ایثارگر سرپل ذهابی که در زلزله و حین نجات خواهر خود، بر اثر ریزش آوار دچار ضایعه نخاعی شده بود، با سپری کردن مراحل درم

جزئیات هزینه کرد کمک ۷۶۳ میلیاردی برای زلزله زدگان کرمانشاه - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، از همان ابتدای وقوع زلزله ۷.۳ ریشتری در کرمانشاه در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ که خاطر همگان را آزرد و خانواده‌های بسیاری را به سوگ نشاند، جمعیت هلال‌احمر به عنوان یک نهاد امد

هیچ حرفی از سقف گذاری بیمه سلامت برای داروخانه ها نزده ایم - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، حیدرعلی عابدی اظهار داشت: وقتی یک سازمان بیمه‌گر در مسیر اجرای قانون حرکت می‌کند، مورد تایید و حمایت مجلس نیز خواهد بود. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره شایعه سق

شیب تند سزارین در کشور کنترل شد/مزایای زایمان طبیعی - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر شهلا خسروی، این فرضیه که نوزادانی که به صورت طبیعی متولد می شوند، از بهره هوشی کمتری برخوردار هستند، رد کرد و گفت: براساس مطالعاتی که صورت گرفته است، ضریب هوشی نوزادا

اهداکنندگان خون در کشور باید جوان شوند/وضعیت اهدای خون - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر علی اکبر پورفتح‌اله در مراسم روز جهانی اهداکنندگان خون، اظهار داشت: سال گذشته ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار اهدای خون در کشور انجام شد که بر همین اساس، شاخص رشد متوسط

محدودیت واردات مکمل های دارای تولید مشابه در کشور - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر غلامرضا اصغری روز سه شنبه در ششمین همایش مکمل های غذایی و رژیمی که در هتل المپیک تهران در حال برگزاری است، با اشاره به ظرفیت بالای کشور در حوزه تولید و صادرات مکم

۷۰ درصد مطالبات بیمارستان ها ماهانه پرداخت می شود - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، طاهر موهبتی با تاکید بر ضرورت مدیریت هزینه ها از سوی بیمارستان های دولتی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: بسیاری از بیمارستان های دولتی و دانشگاه های علوم پزشکی

۵۰ درصد سوءتغذیه کودکان ۷ استان کم برخوردار بهبود یافته است - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، انوشیروان محسنی بندپی در اولین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان، در خصوص اهمیت و تاثیر امور آموزشی و سلامتی کودکان پیش از دبستان بر آ

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva