٧٠ درصد تامین سلامت مردم خارج از اختیارات وزارت بهداشت است - خبرگزاری مهر


1397/02/03

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: بیش از ٧٠ درصد عوامل تعیین کننده سلامت خارج از اختیارات وزارت بهداشت است. به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر عباسعلی کریمی در نخستین مجمع سلامت استان ترئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: بیش از ٧٠ درصد عوامل تعیین کننده سلامت خارج از اختیارات وزارت بهداشت است.

به گزارش
خبرگزاری مهر
، دکتر عباسعلی کریمی در نخستین مجمع سلامت استان تهران با بیان اینکه سلامت و اهمیت آن با توجه به تاکیدات رئیس جمهوری و وزیر بهداشت در اولویت قرار گرفته است، افزود: حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد تاثیرگذاری بر سلامت به عهده وزارت بهداشت است و بیش از ٧٠ درصد عوامل تعیین کننده سلامت خارج از اختیارات وزارت بهداشت است.

وی به عوامل خطر بیماری و مرگ و میر در کشور اشاره کرد و گفت: اتفاقاتی که منجر به رخداد بیشترین میزان مرگ و میر در سنین زیر ۴۰ تا ٥٠ سال و بالای ۵۰ سال می‌ شود، ناشی از حوادث و بیماری های قابل پیشگیری است.

کریمی تصریح کرد: بزرگ ترین عامل مرگ و میر در کشور تصادفات رانندگی است، که در سال گذشته ۱۶ تا ۲۰ هزار مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی داشتیم و ۱۰ تا ۱۵ برابر این میزان مجروحین و مصدومین حوادث بودند که هزینه های زیادی را به وزارت بهداشت و حوزه سلامت وارد می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: باید به این نکته توجه کرد که چه میزان از این حوادث و پیشگیری از آن در اختیار وزارت بهداشت و دانشگاه ‌های علوم پزشکی است، قطعا جاده ها، اتومبیل ها، سواد و آموزش رانندگی در اختیار وزارت بهداشت نیست.

وی گفت: بهتر است به مقوله ‌ها و تعیین کننده های سوانح ترافیکی قبل از نیاز به بیمارستان توجه کرد، تا اینکه به درمان مصدومین در بیمارستان ‌ها بپردازیم.

کریمی درخصوص شیوع بیماری های قلبی در کشور گفت: بیماری‌ های قلبی در تمام دنیا وجود دارد و در کشور ما نیز همین‌طور است، اما اینکه چگونه با آن برخورد می کنیم و سعی در پیشگیری و کاهش آن داریم یا نه، مهم است.

وی ادامه داد: سه موضوع سن، جنس و ژنتیک از جمله عواملی هستند که نقشی در آن نداریم، اما فشار خون، دیابت و کلسترول بالا قابل کنترل و مهار شدن است.

 کریمی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد از مردم فشار خون دارند و بیش از ۵۰ درصد آنان نمی‌دانند که مبتلا به فشار خون هستند، تصریح کرد: موضوع دیگر دیابت، چربی و کلسترول بالا است که البته می‌ توان آن‌ها را کنترل کرد.

وی به افزایش آمار بیماری های قلبی در کشور اشاره کرد و گفت: کشور فنلاند طی ۵ سال گذشته توانسته از رتبه اول در بیماری‌ های عروق کرونر به رتبه پنجم تا ششم کاهش پیدا کند و در حالیکه رتبه ایران سیر صعودی داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: موضوع مصرف الکل و دخانیات نیز باید مورد توجه قرار بگیرد، از میزان مصرف الکل در کشور آماری وجود ندارد، اما میزان مصرف دخانیات مشخص است.

وی در خصوص شیوع چاقی در کشور عنوان کرد: وزیر بهداشت چند روز پیش گفته بودند که بیش از ۵۰ درصد مردم اضافه وزن دارند، در نتیجه باید به موضوع اضافه وزن و نداشتن تحرک نیز توجه کرد که می‌ تواند در ایجاد بیماری‌های عروق کرونر موثر باشد.

کریمی با تاکید بر نقش سایر نهادها اشاره کرد و گفت: فقط با ساختن تخت بیمارستانی و افزایش اقدامات درمانی، سلامت در جامعه ایجاد نمی‌شود و مقوله سلامت خارج از این محدوده‌ هاست و کمک دستگاه‌ ها و ارگان ‌های دیگر نیز نیاز است.

وی تاکید کرد: اگر خواهان جامعه ای سالمی هستیم، باید نهادها و دستگاه‌ های ذیربط همکاری کنند و هماهنگی‌ های زیادی بین آنها ایجاد شود.
مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

نگرانی از وجود نیترات در میوه ها/دغدغه سمی بودن سبزی ها - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، عباس پاپی زاده با بیان اینکه در کنار تولید محصولات کشاورزی توجه به کیفیت و تامین سلامت مردم نیز باید در دستور کار قرار گیرد، گفت: امنیت غذایی کشور در گرو کمیت و کیفیت است؛

الگوی تغذیه ایرانی‌ها باید اصلاح شود/افزایش بیماری های غیر واگیر - خبرگزاری مهر

ابراهیم ایراندوست در گفتگو با خبرنگار مهر ، به اهمیت تغذیه سالم اشاره کرد و افزود: سال هاست در زمینه اصلاح الگوی تغذیه هموطنانم کار کرده ام و توانسته ام اولین مرکز فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم را تا

عوارض استرس شغلی در محیط کار/ سه حرفه پراسترس - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، علی اسدی، در خصوص ضرورت رعایت اصول سلامت روان در محیط کار تاکید کرد: هر شغلی بنا به مختصات ذاتی خود باعث ایجاد استرس در افراد می شود، اما با آموزش سبک زندگی برای پیشگیری

گران فروشی های تجهیزات پزشکی به بیمارستان ها گزارش شود - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، رضا مسائلی مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، طی نامه ای به مدیران مراکز آموزشی و درمانی وابسته به وزارت بهداشت خواستار گزارش گرانفروشی و یا عدم تامین تجهیزات

وزیر بهداشت از بیمارستان های جنوب شهر تهران بازدید کرد - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، در این بازدیدها که تا بامداد جمعه به طول انجامید، وزیر بهداشت ضمن بازدید از بخش های مختلف این بیمارستان ها، از بیماران بستری عیادت و با پرسنل این بیمارستان ها، گفتگو کرد.

افزایش مرگ و میر سیگاری ها/ کنترل دخانیات به فقر پایان می دهد - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ،  بدون در نظر گرفتن سن، جنس، نژاد، عوامل فرهنگی و آموزشی مصرف دخانیات تهدیدی برای هر انسان محسوب شده و رنج و بیماری، مرگ و فقر را برای فرد و خانواده به ارمغان آورده

امدادرسانی به ۲۲۰۰ نفر در سیل وآبگرفتگی/۲ تن همچنان مفقودند - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ،  مرتضی سلیمی با اعلام گزارش عملیات سیل و آب گرفتگی از ٣٠ اردیبهشت تا ٤ خرداد، گفت: ١٣ استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیا

برجام فقط دخانیات را تحریم نمی کند/سود سیگار در جیب خارجی ها - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر محمد رضا مسجدی در همایش طرح ملی پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس)، اظهارداشت: برجام مشکل سیاسی و اقتصادی کشور است. در حالی که کل بودجه کشور بین ۵۰ تا ۶۰ میلیار

فاکتورهای پرخطر بارداری خارج رحم را بشناسید - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، جنین رشدیافته در لوله فالوپ در نهایت موجب پارگی این لوله شده که می تواند منجر به خونریزی شدید شود و نیاز به جراحی فوری دارد. نیمی از زنانی که دچار بارداری خارج رحمی می ش

سلامت قلب در دوره سالمندی از ضعف و سستی پیشگیری می کند - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، ضعف و سستی شرایطی مرتبط با کاهش بنیه فیزیولوژیکی و افزایش آسیب پذیری در مقابل مشکلات سلامت نظیر زمین خوردن، ناتوانی و بستری شدن در بیمارستان  است. یافته ها نشان می

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva