پورابراهیمی: بازنگری و بروزرسانی قوانین بانکی در کشور بسیار مهم است


1397/01/03

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست با ائمه جمعه شهرستان های کرمان و راور با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان اظهار کرد: اولویت اول حل مشکلات اقتصادی در کشور، اصلاح قانون و مقررارییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست با ائمه جمعه شهرستان های کرمان و راور با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان اظهار کرد: اولویت اول حل مشکلات اقتصادی در کشور، اصلاح قانون و مقررات نظام بانکی است.

به گزاش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در نشست با ائمه جمعه شهرستان های کرمان و راور با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان با اشاره به مشکلات اقتصادی در کشور تصریح کرد: اولویت اول حل مشکلات اقتصادی در کشور، اصلاح قانون و مقررات نظام بانکی است.
پورابراهیمی افزود: از سال 1362 تا امروز قوانین و مقرارات بانکی در کشور اصلاح نشده که از نظراکثر فعالان اقتصادی و آحاد مردم و مهم تر از همه از نظر مراجع عظام تقلید و علمای دین به واسطه وجود شبهات در عملیات بانکی، بازنگری و بروزرسانی قانون بانکی در کشور بسیار مهم و اساسی محسوب می شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اهمیت مباحث فقهی در قانون بانکداری کشور افزود: بهره گیری از نظرات مراجع عظام تقلید در اصلاح قانون مذکور یکی از موضوعات مهم و اساسی محسوب می شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نشستهای این کمیسیون با مراجع عظام تقلید اظهار کرد:  با نشست هایی که با مراجع عظام تقلید در قم برگزار شد از  نظرات تخصصی علما و مراجع در تصویب قانون بانکداری کشور استفاده شده است.
وی افزود: وضعیت نظام بانکی ما یک چالش برای آینده نظام اقتصادی ایران است و در سال‌های اخیر شرایط خاصی را پشت سر گذاشتیم.
وی خاطرنشان کرد: قانون عملیات بانکی و قانون اصلاح بانک مرکزی در حال بررسی کمیسیون اقتصادی است و طرح‌ها و لوایح آن نوشته شده و در مراحله نهایی قرار دارد و ان شاءالله تا اواسط سال 97 بعد 33 سال قانون بانکداری اصلاح می شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به اقدامات انجام شده در کاهش نرخ تورم کشور، انتظار این بود که نرخ سود سپرده‌ها کاهش یابد و آثار آن هم در کاهش نرخ تامین مالی باشد.
وی عنوان کرد: سه سال پیاپی در کمیسیون اقتصادی پیگیری کردیم و در جلسات شورای پول و اعتبار وقت گذاشتیم و اثر آن این شد که سندیکای بانک‌ها و ... در چارچوب انضباطی حرکت کنند و موسسات مالی تا حدودی ساماندهی شوند.
پورابراهیمی تصمیم بانک مرکزی در افزایش سود سپرده‌ها را غیرتخصصی‌ترین تصمیم در نظام اقتصادی کشور دانست و بیان کرد: نخستین اثر و پیامدهای آن در افزایش نرخ تامین مالی در اقتصاد کشور است، یعنی نرخ‌های تامین مالی فعالان اقتصادی ما قطعا به بالای 27 درصد می‌رسد.
وی ادامه داد: این بدان معنی است که نظام اقتصادی ما با نرخ 20 درصد و نظام بانکی ما با نرخ 30 درصد کار می‌کند و این فاصله هر سال گسست جدی‌تری در تراز نامه بانکی به وجود آورده و روزی فرو می‌ریزد و امکان ادامه آن وجود نخواهد داشت.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: دیگر آثار افزایش سود سپرده‌های بانکی بر روی بازار سرمایه کشور و خود نظام بانکی است که الان دچار سردرگمی شده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق کالا افزود: کلیات لایحه دولت در خصوص اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گذشته تصویب شده بود و پس از کار کارشناسی در کمیته بازرگانی کمیسیون اقتصادی مجلس و مرکز پژوهش‌ها، جمع بندی ها به کمیسیون اقتصادی ارائه شده و در دستور کار قرار گرفته است.
پورابراهیمی ادامه داد: بررسی جزئیات لایحه دولت در خصوص اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کمیسیون اقتصادی آغاز شد، پس از ارائه لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط دولت، نگاه کمیسیون اقتصادی هم این بود که لایحه عمدتا بصورت شکلی است تا محتوایی، در این راستا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز جمع‌بندی‌اش این بود که باید مواد دیگری به این لایحه اضافه شود.
وی افزود: با توجه به این موضوع جلساتی با دستگاه‌های مرتبط برگزار شد و تعداد زیادی احکام پیشنهادی از سوی دستگاه‌های مربوطه به این لایحه اضافه شد، به واسطه رعایت آیین‌نامه مجلس امکان این را نداشتیم که اصلاحات مدنظر دستگاه‌ها را در این لایحه بیاوریم چرا که حجم کار را افزایش می‌داد و قاعدتا شورای نگهبان نسبت به تغییر ماهوی این لایحه ایراد وارد می‌کرد بنابراین با رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توافق شد که اضافه شدن متن جدید در خصوص پیشنهادات دستگاه‌ها با تایید دولت همراه باشد.
پورابراهیمی ادامه داد: با توجه به هماهنگی انجام شده نامه‌ای از طرف رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به رییس‌جمهور ارسال و قرار شد در صورت موافقت دولت و ارسال نامه به مجلس و کمیسیون اقتصادی، متن جدید مورد تایید دستگاه‌ها را در کنار کار خود لحاظ کنیم و آن را به لایحه اضافه کنیم. پیشنهادات مذکور از سوی دستگاه‌های دولتی ارائه شده و ما با آن موافقیم و معتقدیم حالا که در حال اصلاح این قانون هستیم باید آن را به صورت جامع و کامل ببینیم.
انتهای پیاممشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

جزئیات مرحله مصاحبه علمی آزمون تصدی منصب قضاء

مرکز آموزش معاونت منابع انسانی قوه قضاییه طی اطلاعیه‌ای جزئیات مرحله مصاحبه علمی آزمون تصدی منصب قضاء را اعلام کرد. به گزارش ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: «داوطلبانی که نسبت به نمرات اعلامی

جزئیات نشست مشترک سه قوه به میزبانی مجلس

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی جزئیات نشست مشترک سه قوه به میزبانی مجلس را تشریح کرد. بهروز نعمتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: نشست مشترک قوای مقننه، مجریه و قضاییه فردا ساعت

ذوالنور: نیروی انتظامی برای برخورد با ماموران متخلف حساسیت لازم را دارد

یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تاکید بر اینکه باید با هنجارشکنان و مروجان بی‌حجابی برخورد شود، گفت: اگر ماموری در برخورد با بی‌حجابی تخلفی را انجام داده باید با آن مامور برخورد ش

ورود مدعی العموم به بحران کم آبی در کرمان

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان گفت: در راستای صیانت از منابع آبی تعداد ۱۰۴ حلقه چاه غیر مجاز طبق دستورات قضایی توسط شرکت آب منطقه‌ای استان مسدود و تعداد ۴۳۸ دستگاه و ادوات حفاری غیرمجاز ت

تلگراف: راکتور هسته‌ای کره شمالی جان 100 میلیون نفر را تهدید می‌کند

آرشیو نبود استانداردهای ایمنی و نگهداری و همچنین سرباز زدن کره شمالی از اجرای پروتکل‌های ایمنی و امنیتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) نگرانی‌ها از بروز یک حادثه دیگر مانند چرنوبیل در

نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی در اولویت فعالیت مجمع تشخیص مصلحت نظام

نشست کمیسیون خاص مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی برگزار شد. به گزارش ایسنا،   در این نشست بازنگری و تدوین آئین نامه نظارت مجمع مورد بحث و بررسی اعضاء قرار گ

روحانی فرا رسیدن روز ملی و سالگرد استقلال سوریه را تبریک گفت

رئیس جمهور در پیامی به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ، ضمن تبریک فرا رسیدن روز ملی و سالگرد استقلال این کشور تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران همانگونه که در مبارزات و مقابله با تروریسم کن

رضایی:بر اساس دوستی به سوریه کمک کردیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سوریه یکی از متحدین ما بود که در روزهای مظلومیت به ما کمک کرد. امروز که ما به سوریه کمک می کنیم درسی برای ملت های دیگر است که مطمئن می شوند که به دوستانمان

ارائه درخواست اعاده دادرسی در پرونده «حمید بقایی»

وکیل‌مدافع حمید بقایی از ارائه درخواست اعاده دادرسی در پرونده وی خبر داد. مهران عبدالله پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اینکه ما معتقدیم هیچ کدام از اعمال ارتکابی نسبت

مجلس در هفته‌ای که گذشت/ از رای مخالف به یک تصمیم آموزشی تا سؤال برجامی از ظریف - اخبار تسنیم - Tasnim

مجلس در هفته‌ای که گذشت/ از رای مخالف به یک تصمیم آموزشی تا سؤال برجامی از ظریف مجلس در هفته‌ای که گذشت، ۳ روز جلسه علنی داشت که در مهم‌ترین بخش‌ها، سؤال از وزیر امور خارجه درباره برجام اعلام وصول

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva