پورابراهیمی: بازنگری و بروزرسانی قوانین بانکی در کشور بسیار مهم است


1397/01/03

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست با ائمه جمعه شهرستان های کرمان و راور با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان اظهار کرد: اولویت اول حل مشکلات اقتصادی در کشور، اصلاح قانون و مقررارییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست با ائمه جمعه شهرستان های کرمان و راور با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان اظهار کرد: اولویت اول حل مشکلات اقتصادی در کشور، اصلاح قانون و مقررات نظام بانکی است.

به گزاش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در نشست با ائمه جمعه شهرستان های کرمان و راور با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان با اشاره به مشکلات اقتصادی در کشور تصریح کرد: اولویت اول حل مشکلات اقتصادی در کشور، اصلاح قانون و مقررات نظام بانکی است.
پورابراهیمی افزود: از سال 1362 تا امروز قوانین و مقرارات بانکی در کشور اصلاح نشده که از نظراکثر فعالان اقتصادی و آحاد مردم و مهم تر از همه از نظر مراجع عظام تقلید و علمای دین به واسطه وجود شبهات در عملیات بانکی، بازنگری و بروزرسانی قانون بانکی در کشور بسیار مهم و اساسی محسوب می شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اهمیت مباحث فقهی در قانون بانکداری کشور افزود: بهره گیری از نظرات مراجع عظام تقلید در اصلاح قانون مذکور یکی از موضوعات مهم و اساسی محسوب می شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نشستهای این کمیسیون با مراجع عظام تقلید اظهار کرد:  با نشست هایی که با مراجع عظام تقلید در قم برگزار شد از  نظرات تخصصی علما و مراجع در تصویب قانون بانکداری کشور استفاده شده است.
وی افزود: وضعیت نظام بانکی ما یک چالش برای آینده نظام اقتصادی ایران است و در سال‌های اخیر شرایط خاصی را پشت سر گذاشتیم.
وی خاطرنشان کرد: قانون عملیات بانکی و قانون اصلاح بانک مرکزی در حال بررسی کمیسیون اقتصادی است و طرح‌ها و لوایح آن نوشته شده و در مراحله نهایی قرار دارد و ان شاءالله تا اواسط سال 97 بعد 33 سال قانون بانکداری اصلاح می شود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به اقدامات انجام شده در کاهش نرخ تورم کشور، انتظار این بود که نرخ سود سپرده‌ها کاهش یابد و آثار آن هم در کاهش نرخ تامین مالی باشد.
وی عنوان کرد: سه سال پیاپی در کمیسیون اقتصادی پیگیری کردیم و در جلسات شورای پول و اعتبار وقت گذاشتیم و اثر آن این شد که سندیکای بانک‌ها و ... در چارچوب انضباطی حرکت کنند و موسسات مالی تا حدودی ساماندهی شوند.
پورابراهیمی تصمیم بانک مرکزی در افزایش سود سپرده‌ها را غیرتخصصی‌ترین تصمیم در نظام اقتصادی کشور دانست و بیان کرد: نخستین اثر و پیامدهای آن در افزایش نرخ تامین مالی در اقتصاد کشور است، یعنی نرخ‌های تامین مالی فعالان اقتصادی ما قطعا به بالای 27 درصد می‌رسد.
وی ادامه داد: این بدان معنی است که نظام اقتصادی ما با نرخ 20 درصد و نظام بانکی ما با نرخ 30 درصد کار می‌کند و این فاصله هر سال گسست جدی‌تری در تراز نامه بانکی به وجود آورده و روزی فرو می‌ریزد و امکان ادامه آن وجود نخواهد داشت.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: دیگر آثار افزایش سود سپرده‌های بانکی بر روی بازار سرمایه کشور و خود نظام بانکی است که الان دچار سردرگمی شده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق کالا افزود: کلیات لایحه دولت در خصوص اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گذشته تصویب شده بود و پس از کار کارشناسی در کمیته بازرگانی کمیسیون اقتصادی مجلس و مرکز پژوهش‌ها، جمع بندی ها به کمیسیون اقتصادی ارائه شده و در دستور کار قرار گرفته است.
پورابراهیمی ادامه داد: بررسی جزئیات لایحه دولت در خصوص اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کمیسیون اقتصادی آغاز شد، پس از ارائه لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط دولت، نگاه کمیسیون اقتصادی هم این بود که لایحه عمدتا بصورت شکلی است تا محتوایی، در این راستا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز جمع‌بندی‌اش این بود که باید مواد دیگری به این لایحه اضافه شود.
وی افزود: با توجه به این موضوع جلساتی با دستگاه‌های مرتبط برگزار شد و تعداد زیادی احکام پیشنهادی از سوی دستگاه‌های مربوطه به این لایحه اضافه شد، به واسطه رعایت آیین‌نامه مجلس امکان این را نداشتیم که اصلاحات مدنظر دستگاه‌ها را در این لایحه بیاوریم چرا که حجم کار را افزایش می‌داد و قاعدتا شورای نگهبان نسبت به تغییر ماهوی این لایحه ایراد وارد می‌کرد بنابراین با رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توافق شد که اضافه شدن متن جدید در خصوص پیشنهادات دستگاه‌ها با تایید دولت همراه باشد.
پورابراهیمی ادامه داد: با توجه به هماهنگی انجام شده نامه‌ای از طرف رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به رییس‌جمهور ارسال و قرار شد در صورت موافقت دولت و ارسال نامه به مجلس و کمیسیون اقتصادی، متن جدید مورد تایید دستگاه‌ها را در کنار کار خود لحاظ کنیم و آن را به لایحه اضافه کنیم. پیشنهادات مذکور از سوی دستگاه‌های دولتی ارائه شده و ما با آن موافقیم و معتقدیم حالا که در حال اصلاح این قانون هستیم باید آن را به صورت جامع و کامل ببینیم.
انتهای پیاممشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

آزمون سردفتری اسناد رسمی سال ۹۷ برگزار شد

آزمون سردفتری اسناد رسمی سال ۹۷ با شرکت ۷۵ هزار و ۱۹۲ نفر داوطلب به صورت منطقه ای و در ۱۲ استان کشور برگزار شد. به گزارش ایسنا، این آزمون برای تاسیس ۹۶۵ دفتر اسناد رسمی در سراسر کشور&

پوتین، آمریکا را ناقض برجام می‌داند

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه تاکید کرد که پوتین بازگرداندن تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را از سوی ترامپ نقض برجام می داند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،

روسیه توان لازم برای مقابله با ایران را ندارد

مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا با تکرار ادعاهای ضد ایرانی گفت که روسیه توان و اراده لازم برای مقابله با اقدامات ایران در سوریه را ندارد به گزارش ایسنا به نقل از وال استریت ژورنال دن کو

استیضاح وزیر علوم و بررسی افزایش قیمت‌ها در دستور کار کمیسیون‌های مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس درهفته آینده، طرح استیضاح وزیر علوم، بررسی علت افزایش بی رویه قیمت برخی از اقلام و بررسی سانحه برخورد نفتکش با اتوبوس مسافربری

دو برابر ظرفیت، به مصاحبه آزمون سردفتری دعوت می‌شوند

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، گفت: گزینش آزمون کتبی سردفتری اسناد رسمی دوبرابر ظرفیت خواهد بود و پذیرش نهایی از طریق مصاحبه و سایر موارد صورت می گیرد. هاشمی مقدم در گفت‌وگو ب

خاتمی: فساد، خوره هر نظامی است/ با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت

خطیب نماز جمعه تهران گفت: فساد، خوره هر نظامی است فرقی هم میان نظام حق و باطل در این زمینه نیست. پس ما هم باید مواظب باشیم که این خوره به جان نظام ما نیفتد. به گزارش ایسنا، آیت‌الله س

سهیلا جورکش: پرونده‌ام مختومه نشده و در حال پیگیری است

قربانی اسید پاشی ضمن تشریح آخرین وضعیت درمانی خود ، به خبر مختومه شدن پرونده "اسید پاشی اصفهان" واکنش نشان داد و گفت: فردی در مورد پرونده قربانیان اسیدپاشی صحبت کرده و گفته پرون

توسعه اقتصادی کشور مستلزم توجه بیشتر به جامعه کارگری است

رییس مجمع نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی، گفت: جامعه کارگری یکی از دو بال اصلی توسعه اقتصادی کشور است که اگر به آن توجه نشود، توسعه اقتصادی محقق نخواهد شد. به گزارش ایسنا، م

هیئت آمریکایی برای گفت‌وگو در مورد تحریم‌های ایران به ترکیه سفر می‌کند

بنابر اعلام یکی از مقامات وزارت خارجه ترکیه قرار است روز جمعه یک هیئت آمریکایی برای گفت‌وگو در مورد سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران به کشور ترکیه سفر کند. به گزارش ایسنا به نقل از

عناصر نا امنی کرمان به سخت‌ترین شکل مجازات شده‌اند

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اعلام اینکه شبکه‌ها و باندهای شرارت طی چند سال اخیر مورد شناسایی و ضربه قرار گرفته اند، گفت: تمامی عناصر نا امنی استان به سخت ترین شکل ممکن از سوی دستگاه ق

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva