8 گیاه و ادویه‌ای که حتما باید مصرف کنید!


1396/12/29

پول‌نیوز - برخی از مردم علی الخصوص آن دسته از افرادی که می خواهند رژیم موسوم به رژیم”بدوی” را در زندگی پیش بگیرند، غالباً جویای راهی آسان و سریع برای نیل به هدف خود هستند. برای تهیه این نوع ر

8 گیاه و ادویه‌ای که حتما باید مصرف کنید!پول‌نیوز
-


برخی از مردم علی الخصوص آن دسته از افرادی که می خواهند رژیم موسوم به رژیم”بدوی” را در زندگی پیش بگیرند، غالباً جویای راهی آسان و سریع برای نیل به هدف خود هستند. برای تهیه این نوع رژیم نیازی نیست که یک وعده غذایی کاملاً متفاوت با آنچه که تا الان داشته اید، تدارک ببینید -شما می توانید برای مثال با اضافه کردن گیاه و ادویه ، آن را به یک رژیم بدوی تبدیل کنید؛ چراکه این دسته از مواد غذایی، هم راحت تهیه می شوند و هم ارزان قیمت هستند.
جعفری و دارچین که نیازی به معرفی اضافه ندارند، اما آیا تا به حال تجربه صرف غذایی به همراه سماق یا شنبلیله را داشته اید؟ آیا تاکنون به دستورالعمل غذایی تان بادرنجبویه یا ارگانو مکزیکی اضافه کرده اید؟
در اینجا به معرفی ۸ گیاه و ادویه جهت افزودن طعمی دلچسب به غذایتان می پردازیم. این ها، از آنچه که فکر می کنید راحتتر تهیه می شوند و تقریباً در هر غذایی کاربرد دارند. اکثر این گیاه و ادویه جات در بازار های معمول ادویه جات یا سبزی فروشی ها یافت می شوند.
ارگانو مکزیکی خشک:
اغلب ارگانوهایی که در عطاری ها به فروش می روند، مدیترانه ای هستند، جهت یافتن نوع مکزیکی آن به کمی تلاش نیاز است، اما ارزشش را دارد. در کل طعم و مزه آن مانند نوع مدیترانه ای اش می باشد، اما اندکی مبهم است. با لایه هایی از طعم مرکبات. از همه مهم تر، از ارگانو مدیترانه ای خشک، ضخیم تر است؛ بنابراین، در غذاهایی که با نسبت ادویه بالایی طبخ می شوند، نیز، قابل تشخیص از سایر ادویه جات می باشد. برای بدست آوردن بیشتر طعمش، برگ های خشک ارگانو مکزیکی را بین انگشتان دستتان، هنگام ریختن آن به غذای در حال پخت، له کنید.
برای طعم دادن به غذا از ارگانو مکزیکی خشک استفاده کنید: چیلی، روست بیف ها، حلزون صدف دار، سس سالسا، سوپ، هر غذای مکزیکی یا هر دستورالعمل تگزاسی-مکزیکی که در آن از ارگانو نامی به میان آورده شود.
بهتر است به همراه پودر فلفل تند، ریحان، تره، زیره سبز و زعتر (برگ گیاه آویشن) مورد استفاده قرار گیرد.
تخم گشنیز:
تخم آن، خیلی بیشتر از خود گشنیز زمینی، طعم و عطر به غذا می بخشد. تخم های گشنیز را به مدت چند دقیقه در ماهی تابه سرخ کنید تا طعم و عطر آن قبل از افزودنش به غذا یا ریختن پودرش به غذا، به عنوان یک چاشنی مطبوع عمل کند. تخم های گشنیز را در دستور غذایی جهت پخت گوشت بره امتحان کنید.
برای طعم دادن به اغذیه روبه رو از آن استفاده کنید: سبزی های سرخ شده، طبخ گوشت بره، خوک، میگو، در کنار کلم برگ، انواع و اقسام سرخ کردنی ها، پنیر فتا و زیتون.
بهتر است به همراه زیره سبز، دارچین، فلفل سیاه، ریحان، هل و دانه های سایر فلفل ها استفاده گردد.
برگ های خشک شده شنبلیله:
نسبت به تخم این گیاه، برگ خشک شده اش یک طعم خفیف تری دارد که کمی شیرین است. (تخم آن، بوی شربت افرا را تشکیل می دهد) شنبلیله خشک یک جزء ترکیبی است که در صورت استفاده از آن، به طرز مرموز و بدون هرگونه جلب توجه ای، باعث لذیذ شدن غذا خواهد شد. میت بال های درست شده از گوشت بره را در سس نارگیل و شنبلیله امتحان کنید.
از این گیاه جهت خوش طعم کردن غذاهای روبه رو استفاده بکنید: تمام غذاهای هندی، خاورمیانه ای و شمال آفریقایی و همینطور در سس گوجه فرنگی، سوپ یا شیر نارگیل، سبزیجات ریشه ای مانند گوجه فرنگی، بادمجان و همچنین سبزیجات با برگ تیره، گوشت بره، گوشت گوساله و گوشت مرغ.
در کنار طعم دهنده های غذایی روبه رو، مورد استفاده قرار می گیرد: زیره سبز، گشنیز، هل، رازیانه و زردچوبه.
دانه ی خردل:
دانه های خردل ترشی جات را طعم دار می کنند و برای تهیه خردل پرورش داده می شوند. این دانه ها هم چنین به غذاها طعم بسیار تندی می دهند. تخم ها را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه یا در روغن سرخ کردنی یا با کره در ماهی تابه سرخ کنید تا شروع به شکفتن بکنند (مانند ذرت)، سپس بر روی یک غذای آماده سرو یا یک سالاد بریزید. حواستان به رنگ دانه ها نیز باشد: رنگ سفید تا زرد: طعم ملایم ؛ رنگ قهوه ای: تندتر
برای خوش طعم کردن خوراکی های روبه رو به کار ببرید: سالاد، سیب زمینی، گل کلم، سبزیجات سرخ شده، پیازها، سبزیجات با برگ های تیره، مرغ، خوک، ماهی، خامه ترش یا ماست.
با ترکیبات رو به رو بهتر است مصرف شود: دانه های زیره سبز، تخم گشنیز، زردچوبه و پودر کاری.
فلفل صورتی:
فلفل صورتی یک رنگ خیره کننده و همچنین یک تندی مطبوع را به غذا می دهد. طعم مرکبات اغلب به غذا می دهد، که البته منطقی تر به نظر می آید، زیرا در حقیقت، "بری” های خشک شده هستند نه فلفل. در مقادیر کم جهت افزودن طعمی مطبوع و رنگی خوشایند کاربرد دارند. می توان آنها را کامل خورد یا با لبه کند چاقو له کرد؛ چراکه به اندازه کافی بافتشان سست است.
توجه! فلفل صورتی ممکن است واکنش های ازدیاد حساسیت را در برخی افراد که به مغزهای گرفته شده از درخت آلرژی دارند، سبب شود.
به عنوان چاشنی در: سالاد، گوشت، ماهی و آجیل یا سالاد میوه برای جا آوردن مهمانان عزیزتان! مورد استفاده قرار گیرد.
با طعم دهنده های غذایی از قبیل زنجبیل و سرده (علف لیمو) ترکیب مناسبی می دهد.
سماق:
اثری که سماق بر روی طعم غذا می گذارد قابل چشم پوشی نیست. این ماده افزودنی ارزشمند به هر نقطه ای از غذا که تماس داشته باشد، رنگ قرمز و طعم لیمویی اعطا می کند. طعمی به غذا می دهد همانند لیموی تازه است که به آن عطر و طعم تازگی می دهد. اغلب پس از طبخ کامل غذا یعنی هنگام سرو شدن، به خوراک اضافه می گردد. توجه داشته باشید که سماق یک مقداری اعتیادآور است. از سماق جهت تزیین ماست یا کباب بوقلمون استفاده ببرید.
با غذاهای رو به رو استفاده کنید: سبزیجات خام و پخته شده (حتماً با سالاد ترکی امتحانش کنید.)، چغندر، تزیینات ماست، بره، غذاهای دریایی.
با افزودنی های زیر ترکیب دلنشینی را باعث می شود: برگ آویشن، گشنیز، زیره سبز، فلفل قرمز تند، نعنا، مرزنجوش.
بادرنجبویه:
عطر و طعم لیمویی و نعنایی این گیاه اکثر اوقات در تهیه چای مورد استفاده قرار می گیرد؛ کافی است آب داغ را بر روی برگ هایش بریزید. در نهایت، بادرنجبویه خرد شده می تواند به مرغ، غذاهای دریایی و سالادها طعم دلچسبی هدیه بدهد. بادرنجبویه نه تنها دارای مزه خوبی است، بلکه از مدت ها پیش جهت کاهش استرس و تنش مورد استفاده قرار گرفته است.
این گیاه حتماً را با خوردنی های زیر مصرف کنید: غذاهای دریایی، سبزیجات، مرغ، چای.
با نعنا، ریحان و کرفس ترکیب مطلوبی می دهد.
ریحان تایلندی:
در طعم، با ریحان شیرین مشابه است ولی به طور قطع با آن متفاوت است. بیشتر طعمش مانند شیرین بیان است، اما تاحدودی به مرکبات هم می خورد. اغلب در غذاهای آسیای جنوبی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر خام و در حالی که کمی پژمرده باشد، به غذا افزوده شود، بسیار مطبوع است. بهترین زمان برای افزودنش، در انتهای پختن غذا می باشد.
به همراه غذاهای ویتنامی و سایر غذاهای آسیای جنوبی، سرخ کردنی ها، شیر نارگیل (سوپ ها، سس ها)، فلفل های شیرین، سالاد، ماهی و گوشت گوساله صرف می شود.
با گشنیز، زیره سبز، ماهی، انواع سس ها، زنجبیل، سرده (علف لیمو)، نعنا و زردچوبه ترکیبات جالبی را تشکیل می دهد.
شما تا به امروز از کدام یک از گیاه و ادویه های نام برده در غذاهایتان استفاده کرده اید؟ (یا می خواهید استفاده کنید؟) اگر گیاه و ادویه جات دیگری به ذهنتان می رسد که بتوان با آن ها غذا را لذیذتر کرد، با ما درمیان بگذارید.
منبع:
نت نوشت

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

پیدا شدن جسد 2 جوان غرق شده در ساحل چمخاله

جسد 2 جوان غرق شده در ساحل چمخاله لنگرود که روز گذشته غرق شده بودند، پس از ساعت‌ها جستجو پیدا شدند. به گزارش ایسنا،«مهدی ولی‌پور» گفت: با اعلام خبر نیاز به امدادرسانی، روز گذشته شش نف

صدور 2416 مجوز تولید گیاهان دارویی در کشور تاکنون

دبیر انجمن تولیدکنندگان داروها و فرآورده‌های گیاهان دارویی کشور گفت: تاکنون 2416 پروانه تولید گیاهان دارویی در سطح کشور صادر شده است . به گزارش ایسنا، جعفر میرفخرایی، در اولین جشنواره

مجوز مربیگری متجاوز به نوجوان شیرازی سالهاست باطل شده است

​مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس تصریح کرد که نباید و نمی‌توان فردی که جرمی را خارج از فضاهای ورزشی انجام داده به جامعه‌ی ورزش و مکان‌های ورزشی نسبت داد. حیدرعلی کامیاب در گفت و گو

آغاز عملیات اطفای آتش‌سوزی هورالعظیم در خاک عراق +عکس

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان از آغاز عملیات اطفای حریق تالاب هورالعظیم در خاک عراق خبر داد. کیامرث حاجی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: عملیات اطفای آتش‌سوزی بخش عراقی ت

سد «کوکبیه» شازند قربانی گرفت

سد کوکبیه شازند امروز قربانی گرفت. به گزارش ایسنا، و به نقل از آتش‌نشانی اراک،  جوان 23 ساله‌ای که برای شنا به این سد رفته بود به کام مرگ فرو رفت. براساس این گزارش، غواصان آتش

نقش مفید "فرزندان بومرنگی" در روابط خانوادگی

مطالعات نشان می‌دهد فرزندانی که پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به خانه بازگشته و با والدین خود زندگی می‌کنند می‌توانند برای خانواده مفید بوده و منجر به نزدیک‌تر شدن اعضای خانواده، روابط حما

انفجار مخزن نفت در خمین / اعزام نیروی های اورژانس به محل

عکس، تزئینی است سخنگوی سازمان اورژانس کشور از آماده‌باش و اعزام نیروها در پی انفجار یک مخزن نفت در شهر خمین خبر داد. مجتبی خالدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به انفجار یک مخزن نفت

قطار آموزش نانو به ایستگاه مدارس فنی‌وحرفه‌ای رسید

پس از تجهیز آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی و ارائه‌ دوره‌های مختلف برای دانش‌آموزان دبیرستانی، اولین دوره‌ آموزش دانش‌آموزی برای مدارس فنی‌وحرفه‌ای برگزار شد. به گزارش ایسنا، اولین دوره‌ آ

وقوع ۲۷ تندباد ویرانگر در ایالت آیووای آمریکا

چندین تندباد و طوفان شدید در ایالت "آیووا"ی آمریکا باعث بروز خرابی‌هایی در این ایالت و تخلیه خانه‌ها شد. به گزارش ایسنا، همچنین حوادث مرتبط با این تندبادها چندین زخمی

مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید است

پول‌نیوز - علیرغم طعم تند فلفل، برخی افراد به خاطر عدم تحمل تندی آن کمتر تمایلی به مصرف فلفل دارند، اما برخی هم بر این باورند که باید برای حفظ سلامت این ادویه در رژیم غذایی گنجانده شود. به گ

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva