سنندج| جوانانی که در سنندج دود قلیان را بر بیکاری ترجیح می‌دهند - اخبار تسنیم - Tasnim


1396/12/06

سنندج| جوانانی که در سنندج دود قلیان را بر بیکاری ترجیح می‌دهند بیکاری، افزایش واحدهای عرضه قلیان و بی‌توجهی مسئولان شهری سبب شده که جوانان دود قلیان را بر بیکاری ترجیح دهند. ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۴:

سنندج| جوانانی که در سنندج دود قلیان را بر بیکاری ترجیح می‌دهند - اخبار تسنیم - Tasnim
سنندج| جوانانی که در سنندج دود قلیان را بر بیکاری ترجیح می‌دهند
بیکاری، افزایش واحدهای عرضه قلیان و بی‌توجهی مسئولان شهری سبب شده که جوانان دود قلیان را بر بیکاری ترجیح دهند.
۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۴:۲۵
استانها
کردستان
نظرات

به گزارش
خبرگزاری تسنیم
از
سنندج
، از راه نرسیده سفارش قلیان دو سیب می‌دهد، یکی از پاهایش در کفش و آویزان از صندلی و دیگری بدون کفش و جمع کرده روی صندلی است، وضع ظاهری‌اش هم تعریفی ندارد شلوار تکه پاره شده، تی‌شرت کوتاه، موهای چرب کرده، پوستی سیاه و لبانی کبود شده از سیگار و دود قلیان کل ویژگی اوست.
پسرانی کم سن و سال که به این قلیان‌سراها در گوشه‌ای از این شهر آمده‌اند، بدون اغراق همگی ظاهری تقریباً یکسان دارند و گه‌گاهی نیز دخترانی شبیه به‌هم با آرایش‌های غلیظ به این کنج پناه می‌برند تا دودی چاق کنند و آزادی بی‌معنا و نازیبای خود را به رخ بقیه بکشند!
قلیان‌سراها در سنندج نسبت به سال‌های پیش کاهش چشم‌گیری داشته اما نمی‌توان این را انکار کرد که جدای از قلیان‌هایی که در خانه‌ها است، قلیان‌کش‌ها عموماً علاقه خاصی به ژست در دست گرفتن لوله قلیان دارند و آن را به‌نوعی مایه مباهات می‌دانند و دوست دارند بیشتر در میان جمع باشند و این را نمی‌توان با هیچ روش چکشی حذف کرد.
یکی از دلایل قلیان کشیدن جوانان سنندجی "بیکاری" است
برای اینکه بدانم قلیان چرا در بین ‌نوجوانان و جوانان تا این حد طرفدار دارد با یکی از جوانان سندجی به نام «وریا. الف» که منتظر آماده شدن قلیان شیر و نارگیلش‌ در یکی از مغازه‌های خارج از شهر بود در مورد قلیان و دلایل گرایش به این ماده سمی پای صحبت نشستیم، در ادامه بخوانید:
وی گفت: قلیان کشیدنم دلیل خاصی ندارد و در هفته چندبار با دوستان و خانواده برای قلیان کشیدن جمع می‌شویم و قلیان هم نقل محفلمان است.
این جوان سنندجی در مورد وضعیت کار و زندگی‌اش،  اظهار کرد: کاری ندارم و چند سال است دنبال کار می‌گردم اما چون کاری متناسب با تحصیلاتم پیدا نکرده‌ام، دیگر بیخیال کار و درس شده‌ام.
وی اذعان کرد: شاید یکی از دلایل قلیان کشیدن من و هم سن و سال‌هایم «بیکاری» باشد چراکه اگر چند ساعت در روز مشغول کاری ‌بودم دیگر وقت این را نداشتم که به راحتی وقت اضافه‌‌ام را به قلیان کشیدن اختصاص دهم.
این جوان سنندجی در پاسخ به این سئوال که آیا مردم در مورد کسانیکه قلیان می‌کشند، دیدگاه منفی دارند، گفت: به عقیده من کشیدن قلیان مرام و معرفت می‌خواهد و تا زمانیکه به این مرام و معرفت نرسی نمی‌توانی آن را درک کنید و اینگونه می‌شود که برخی افراد بدون داشتن این مرام قلیان می‌کشند و نام سایر قلیانی‌ها را نیز بدنام می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه ما این جمع شدن‌ها را به مضررات قلیان ترجیح می‌دهیم، افزود: همینکه تعدادی جوان به جای خلاف کردن در اوج بیکاری دور هم جمع می‌شوند و سبب سرگرم شدنمان می‌شود کافی است و به جز این نیز تفریحی به این ارزانی وجود ندارد.
وریا در پاسخ به این سئوال که آیا در مورد مضررات قلیان مطالعه کرده‌اید و خطرات آن را می‌دانید؟ خاطر نشان کرد: بله، در کانال‌های تلگرامی بسیاری از مضررات قلیان را خوانده‌ام اما با این همه مشکلات اگر قلیان نکشم آرام نمی‌شوم و بقیه دوستانم نیز همین عقیده را دارند و آرامش کوتاه خود را از سیگار و قلیان می‌گیرند هرچند که بسیار مضر است.
ممنوعیتی برای عرضه قلیان در سنندج وجود ندارد!
در ادامه به سراغ صاحب مغازه‌ای می‌روم که در بیرون از مغازه‌اش بساط قلیان را چیده و مشغول چاق کردن زغال برای مشتریانش بود، از وی پرسیدم که قلیان ممنوعیت خاصی دارد؟ در ادامه گفت: به‌طور کلی ممنوعیتی برای عرضه و خرید و فروش لوازم قلیان وجود ندارد!، اما گاهی اوقات مثلاً دو سال یک بار به دستور اماکن و شهرداری فروش قلیان در قهوه خانه‌ها ممنوع و پس از مدتی دوباره آزاد می‌شود که در این زمان ممنوعیت، فقط در پارک‌ها و فضاهای باز فروش قلیان ممنوع است.
این عرضه‌کننده قلیان در سنندج اضافه کرد: در ماه رمضان نیز هر ساله به‌طور جدی فروش قلیان ممنوع می‌شود که باز هم در قهوه خانه‌های سر بسته به صورت مخفیانه قلیان می‌فروشند اما برخی نیز به حرمت ماه رمضان این‌کار را انجام نمی‌دهند.
وی در پاسخ به این سئوال که مشتریان قلیان چه کسانی هستند؟ گفت: تا 20-15 سال پیش در قهوه خانه‌ها افراد مسن و باز نشسته دیده می‌شدند اما امروزه افراد کم سن و سال و بیکار برای کشیدن قلیان به قهوه‌خانه می‌آیند.
در بین مشتریانم افراد زیر 15 سال پیدا می‌شود که قلیان می‌کشند
این عرضه‌کننده قلیان در سنندج خاطر نشان کرد: متأسفانه 80 تا 90 درصد مشتریان من زیر 25 سال سن دارند، که حتی در بین آنها افراد زیر 15 سال نیز پیدا می‌شود.
به گفته این شهروند سنندجی، متأسفانه اکثر افرادی که به اینجا می‌آیند "بیکار" هستند که هر روزه به قهوه‌خانه آمده و گاهاً روزی دو یا سه بار هم می‌آیند و مشخص است کاری به جز چرخیدن بی‌هدف و قلیان کشیدن ندارند و به قول خودشان کار، تفریح و خانه و زندگییشان شده «قهوه‌خانه و قلیان کشیدن».
وی ادامه داد: درآمد قلیان بستگی به گرمی و سردی هوا و طولانی و کوتاه بودن روز دارد، مثلاً تعداد فروش قلیان در پاییز و زمستان روزانه 20 تا 25 قلیان و در تابستان و بهار حدوداً به 80 الی 100 قلیان می‌رسد.
این عرضه کننده قلیان در سنندج عنوان کرد: قیمت هر قلیان 5 هزار تومان است که از این مبلغ تقریباً 1500 تومان سود خود فروشنده است و البته در بعضی از شهرهای بزرگ مثل تهران قیمت قلیان در برخی از قهوه خانه‌های مجلل با قیمت 35 تا 65 هزار تومان هم به فروش می‌رسد.
باید منتظر بیمارستان‌هایی مملو از بیماران ریوی و سرطانی در سنندج باشیم
کارشناس ارشد روانشناسی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، اظهار داشت: اگر اشخاص بدون کنترل و نظارت در سنین پایین دست به مصرف مواد دخانی از جمله سیگار و قلیان در ملاء عام بزنند قطعاً مسیر برای مصرف سایر مواد هموار می‌شود.
سیده فرحناز آزموده با بیان اینکه اگر دولت و دستگاه‌های مرتبط در امر فرهنگ‌سازی بدون جبر و فشار به خطرات و زیان‌های قلیان اشاره کنند، مفیدتر از ممنوعیت آن است، افزود: همگی ما در اطرافمان جوانان و افراد میانسال را دیده‌ایم که با تذکرهای فراوان نتوانسته‌اند دل از سیگار و قلیان کشیدن بکشند، بنابراین بهتر است با کار فرهنگی این موضوع را در جامعه تفهیم کرد.
وی گفت: در تحقیقاتی که بنده بر روی گروهی از جوانان 20 تا 28 سال که در قهوه خانه‌ها حضور دارند، انجام دادم در پاسخ به پرسش‌نامه‌ها عنوان می‌کردند که «نبود کار و یا تفریح» در استان سبب گرایش آنها به قلیان و یا حتی مواد مخدر شده است.
کارشناس ارشد روانشناسی با اشاره به تحقیقاتی که انجام داده است، تصریح کرد: شاید بیش از نیمی از جمعیت مورد تحقیق در این پژوهش از مضرر بودن قلیان بی‌اطلاع بودند و عقیده داشتند که آب موجود در قلیان و همچنین ارتباط نداشتن مستقیم تنباکو با زغال موجب می‌شود تا ضررهای این ماده کشنده، کاهش یابد.
وی ادامه داد: متأسفانه سهولت دسترسی به قلیان و سیگار به سنین پایین‌تر نیز رسیده و مغازه‌داران بدون توجه به سن افراد به آنها سیگار و قلیان می‌فروشند و این نشان از نبود وجدان کاری در برخی از این افراد است.
آزموده افزود: با توجه به تحقیقات انجام شده از سوی مرکز تحقیقات کنترل و پیشگیری از دخانیات در رابطه با خطرات قلیان ذکرشده که آب موجود در قلیان رطوبت لازم برای جذب مواد سمی در ریه را فراهم و بیش از 600 ماده سمی را راهی ریه‌ها و شش‌ها می‌کند.
وی اضافه کرد: بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2014 در دانشگاه نیویورک و در حوزه مصرف مواد مخدر انجام شده، تقریباً یک نفر از هر 5 دانش‌آموز دبیرستان در آمریکا در یک سال گذشته مصرف قلیان داشته‌اند.
هیچ نظارتی بر مراکز عرضه قلیان‌ در سنندج اعمال نمی‌شود
این کارشناس ارشد روانشناسی گفت: اکنون بیاییم این مطالعه را بر روی پسران دبیرستان‌های سنندج انجام دهیم که در هر پنجاه متر یا صد متر از خیابان‌های این شهر به راحتی قلیان در اختیارشان است و بدون هیچ نظارتی بر این قلیان‌سراها، می‌توان به آن محل‌ها ورود کرد و تقاضای قلیان کرد؟ نتیجه قطعاً شوک آور است و اگر اقدامی در این باره صورت نگیرد در خوشبینانه‌ترین حالت جدای از سایر عواقب اجتماعی آن شاهد بیمارستان‌هایی مملو از بیماران ریوی و سرطانی خواهیم بود.
القصه؛ حکایت مصرف قلیان در بین جوانان، دانش‌آموزان و دانشجویان پسر و دختر مسئله‌ای است که باید مسئولان کردستانی در جهت جلوگیری از مبتلا شدن جوانان این مرز و بوم به بلای خانمان سوزی هم چون اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های پیشگیرانه ارائه کنند و با مراکز عرضه قلیان برخورد و قانون اجرا شود چراکه بی‌توجهی مسئولان شهری و این وضعیت کنونی جوانان سبب شده تا زنگ خطر افزایش مصرف قلیان در بین جوانان سنندجی به صدا دربیاید.
انتهای پیام/ش

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

دولت روحانی با احزاب همراه نیست

کدخبر: 488404را میانسال تلقی کرد که کمی تحرک بیشتری نسبت به قبل یافته است. وی با اشاره به مشکلات معیشتی مردم افزود: در حال حاضر مردمعدیده‌ای دارند و علی‌رغم آنکهتا حدود زیادی توسط دولت مهار شده اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم. حشمتیا

مخالفت قاطعانه آیت الله سیستانی با به حضور پذیرفتن "بن سلمان"

کدخبر: 488408سفر کند، قاطعانه مخالفت کرده است. بر اساس این گزارش، این موضع آیت الله سیستانی،سعودی‌ها را برانگیخته است. بن سلمان قرار است پایان ماه جاری میلادی به عراق سفر کند. این در حالی است که با نزدیک شدن به زمان سفر ولیعهد سعودی به عراق، هشت

دیدار دکتر لاریجانی با چهره ماندگار کشور

کدخبر: 488436سفر کرده است، امشب (دوشنبه 28 اسفند) با حضور در منزل استادمحمد گلیار چهره ماندگار کشور با وی دیدار و گفت وگو کرد. شایان ذکر است؛ استاد محمد گلیار طراح و معمار برگزیده به عنوان چهره ماندگار کشور در سال 1387 است و سابقه کار در امور مهندسین

پیش‌نویس ضوابط اجرایی و آیین‌نامه‌های قانون بودجه ۹۷ به هیأت وزیران ارسال شد

کدخبر: 488439در صفحه شخصی خود از ارسال پیش‌نویس ضوابط اجرایی و آیین‌نامه‌های قانون بودجه سال 1397 در آخرین روز کاری سال 1396 به هیأت وزیران خبر داد.  

در مظان بی‌کفایتی: مروری بر کارنامه سالانه مسؤولان محترم اجرایی

کدخبر: 488489

احمدی نژاد در نقش ضربه گیر روحانی

کدخبر: 488490

سخنگوی وزارت کشور: مسافران نوروزی به اعلانات نهادهای رسمی توجه کنند

کدخبر: 488485

۴۰۴ قطعه سکه ساسانی، اشکانی و سلوکی در مازندران کشف شد

کدخبر: 488486

اتصال کرمانشاه به شبکه سراسری راه آهن کشور

کدخبر: 488496

لزوم ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به ایتام

کدخبر: 488497

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva