تدابیر وزارت بهداشت برای تأمین دارو/ دستور وزیر به بیمارستان ها - خبرگزاری مهر


1396/11/04

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به مشکلاتی که در زمینه واردات دارو وجود دارد، گفت: تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شده است. به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی به سواسخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به مشکلاتی که در زمینه واردات دارو وجود دارد، گفت: تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شده است.

به گزارش
خبرنگار مهر
، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در ارتباط با موضوع بودجه سلامت به مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: قسمتی از منابع سلامت اضافه شده که البته عمده این منابع از محل اوراق خزانه اسلامی و قسمتی هم احکام کمیسیون تلفیق است.
حریرچی با اعلام اینکه ما منتظر هستیم بودجه سلامت در صحن علنی مجلس مورد بحث قرار گیرد، افزود: دستاوردهای عظیمی در ارائه خدمات به مردم داشته ایم.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اضافه شدن ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جدید در دولت یازدهم گفت: با توجه به اینکه برای راه اندازی این طرح ها نیازمند تأمین هزینه و نیروی انسانی جدید هستیم متأسفانه در حال حاضر امکان راه اندازی آنها وجود ندارد.
به گفته حریرچی مجوز جایگزین برای نیروهای بازنشسته در حوزه سلامت صادر نشده و از همین رو با توجه به اینکه مجوز جذب ۱۶ هزار نیروی جدید صادر شده اما منابعی برای آن دیده نشده است.
وی با بیان این مطلب که نوع هزینه در نظام سلامت جاری و روزمره است، خاطرنشان کرد: ما شدیداً نگران سرمایه گذاری ها در این حوزه هستیم. وقتی منبع لازم دیده نمی شود قطعا برای اجرای برنامه های خود با مشکل مواجه خواهیم شد.
سخنگوی وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که قبل از اجرای طرح تحول سلامت فقط ۱۷ درصد پزشکان تمام وقت بودند، ادامه داد: بعد از اجرا توانستیم این میزان را به ۵۱ درصد افزایش دهیم.
حریرچی همچنین با اشاره به نرخ ویزیت متخصص در بیمارستانهای دولتی که چهار هزار و ۲۰۰ تومان است، تصریح کرد: این ویزیت در بخش خصوصی ۳۶ هزار و ۵۰۰ تومان است که این مابه التفاوت را ما پرداخت می کنیم.
وی با اشاره به اظهارات برخی نمایندگان که عنوان می کنند این وزارتخانه می تواند با منابع موجود هزینه ها را تأمین کند، اظهار داشت: در هر نظام اقتصادی، صرفه جویی امکانپذیر است اما هر کدام از آنها نیازمند الزامات و تغییراتی است.
حریرچی کنترل هزینه های طرح تحول سلامت و ارزان سازی خدمات سلامت را به عنوان یک برنامه طولانی مدت مطرح کرد و افزود: هنوز پولی که دولت و بیمه ها در حوزه سلامت هزینه می کنند نسبت به کشورهای هم سطح خودمان کمتر است ولی هزینه هایی که مردم هزینه می کنند به طرز معناداری بیشتر است.
سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: دستاوردهای حوزه سلامت در ۱۰ سال اخیر نسبت به منابعی که در اختیار داریم متوسط به بالا است.
وی در پاسخ به سوال
خبرنگار مهر
مبنی بر اینکه عنوان می شود به زودی در تأمین داروهای وارداتی دچار مشکل خواهیم شد، گفت: قرار است ۲۴۰۰ میلیارد تومان منابع جدید توزیع شود که ۴۰۰ میلیارد آن از محل بیمه ها و ۲ هزار میلیارد از منابع مستقل است که بخش عمده مشکلات دارویی با این اعتبار رفع می شود.
سخنگوی وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که وزیر بهداشت به بیمارستان ها دستور دادند براساس نیاز و ذخیره استراتژیک برای دارو اقدام کنند، افزود: در حال حاضر مقدار زیادی دارو در انبارها موجود است ولی آنچه می بایست به آن توجه کنیم این است که مشکل نظام دارویی ما با مصرف داخل حل نمی شود.
حریرچی ادامه داد: ظرفیت بازار دارویی ما بیش از مصرف کشور است و تنها راه رشد صنعت دارو ورود به بازار صادرات است.
وی با تأکید بر اینکه ما اجازه واردات موازی دارو را صادر کرده ایم، تصریح کرد: اخیرا رئیس سازمان غذا و دارو بخشنامه ای را صادر کرده و از واردکنندگان دارو درخواست کرده قیمت های خود را اعلام کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر این اساس قیمت ارزی داروهای وارداتی نسبت به سال قبل ۱۵ درصد کاهش داشته و ما معتقدیم که این تصمیم مقرون به صرفه است.
حریرچی خاطرنشان کرد: برخی از واردکنندگان دارو فکر می کنند با ایجاد کمبود دارو می توانند مشکل قیمت را حل کنند در حالی که این گونه نبوده و ما معتقدیم این واردات با حاشیه سود قابل قبول صورت می گیرد.
مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

بدهی سازمان بیمه سلامت از گذشته به ارث رسیده است - خبرگزاری مهر

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه تاخیر در پرداخت مطالبات ارائه دهندگان خدمت یکی از چالش های بخش بیمه‌ای کشور است، گفت: این میراث از گذشته به ما رسیده است. به گزارش خبرگ

قرص برنج باید با نسخه عرضه شود/نگرانی از کشنده بودن قرص - خبرگزاری مهر

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سهولت دسترسی به قرص برنج را نگران کننده خواند و گفت: عرضه این قرص باید محدود شود. به گزارش خبرگزاری مهر ، منوچهر جمالی در واکنش به مرگ ۱۰۹ نفر در پایتخت ط

روش های نوین درمان سرطان با استفاده از سیستم ایمنی بدن - خبرگزاری مهر

دبیر علمی کنگره تازه های ایمونولوژیست با اشاره به روش های نوین درمان سرطان گفت: با روش درمانی ایمونولوژی می توانیم نتایج بسیار خوبی در سرطان های ریه، پوست، روده و مثانه داشته باشیم. به گز

نوشیدنی داغ ریسک ابتلا به سرطان مری را چندبرابر می کند - خبرگزاری مهر

یک متخصص رادیوآنکولوژی با اشاره به عوامل مختلف ابتلا به سرطان گفت: مطالعات اخیر نشان داده نوشیدنی داغ می تواند ریسک ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد. به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر پیام آزا

هیچ دستگاهی به تنهایی قدرت مدیریت زلزله تهران را ندارد - خبرگزاری مهر

ورامین- دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: اگر زلزله در تهران رخ دهد، وسعت آن به حدی است، که هیچ کدام از دستگاه ها به تنهایی نمی توانند آن را مدیریت کنند.  محمود محمدی نسب، در حاشیه مانور بزرگ خ

تهدید روح عدالت در سلامت/ تبعات کمبود منابع - خبرگزاری مهر

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: طرح تحول سلامت توانست تا حدود بسیاری عدالت در بخش سلامت را تعریف کند. دکتر سید مرتضی ادیانی در گفتگو با خبرنگار مهر ، اظهارداشت: عدال

وزارت بهداشت درباره اجرای طرح پزشک خانواده پاسخگو باشد - خبرگزاری مهر

یک نماینده مجلس، موفقیت در اجرای طرح جدید پزشک خانواده را منوط به بهره‌مندی از نظر متخصصان و سعه صدر دانست. به گزارش خبرگزاری مهر ، محمدجواد جمالی نوبندگانی، در واکنش به انتشار خبری مبنی

سلامت مردان در خطر است/ بیشترین علل مرگ و میر - خبرگزاری مهر

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: مردان استرس کاری بیشتری را تحمل کرده و در معرض ضربات جسمی بیشتری هستند. به گزارش خبرگزاری مهر ، سیدمرتضی خاتمی یکی از شاخص‌های مهم سلامت در دنیا را

پول مالیات بر سیگار در مراکز درمان سرطان هزینه می شود - خبرگزاری مهر

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: اعتبار مالیات بر سیگار، برای توسعه زیرساخت مراکز درمانی بیماری های متاثر از مصرف سیگار به خصوص مراکز درمان تشخیص و درمان سرطان هزینه خواهد شد. به گزارش خبر

تزریق بوتاکس روش درمانی موثر برای بیماران سکته مغزی - خبرگزاری مهر

دبیر علمی کنگره استروک ایران گفت: تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی موثر می‌ تواند به بیماران سکته مغزی کمک قابل توجهی کند. به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر شهرام اویس قرن، گفت: یکی از مو

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva