دلیل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران شیرابه‌ها هستند - Tasnim


1396/08/01

رئیس سازمان محیط زیست: دلیل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران شیرابه‌ها هستند شناسه خبر: 1553315 سرویس: اجتماعی ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۰ رئیس سازمان محیط زیست گفت: یکی از دلایل از بین رفتن م

دلیل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران شیرابه‌ها هستند -  Tasnim
رئیس سازمان محیط زیست:
دلیل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران شیرابه‌ها هستند

شناسه خبر: 1553315
سرویس: اجتماعی
۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۰
رئیس سازمان محیط زیست گفت: یکی از دلایل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران با توجه به اینکه ماهی‌ها در رودخانه‌ها تخم‌ریزی می‌کنند، ورود شیرابه‌ها به رودخانه‌ها است.
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ عیسی کلانتری امروز در نشست فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: محیط زیست متعلق به نسل فعلی نیست و برای آیندگان نیز باید باشد و با این رفتاری که ما با محیط زیست داشته‌ایم برای خودمان نیز پاسخگو نخواهد بود چه برسد به نسل‌های آینده که باید امانت‌دار آنها باشیم.
وی با بیان اینکه توسعه و محیط زیست با یکدیگر تضادی ندارند، اضافه کرد: اگر توسعه علمی انجام شود و حفاظت از محیط زیست مد نظر باشد این دو با یکدیگر هیچ تضادی ندارند و در هر مکانی به‌صورت علمی می‌توانیم شاهد توسعه باشیم به‌شرطی که رعایت شود نه اینکه مجوز سازمان محیط زیست دریافت شود اما ضوابط حفاظت از آن انجام نشود.
محیط زیست اصلاً جای فعالیت‌های سیاسی نیست
رئیس سازمان محیط زیست ابراز کرد: محیط زیست اصلاً جای فعالیت‌های سیاسی نیست، تنها چیزی که در محیط زیست است این‌که تا زمانی که من در آنجا مسئولیت دارم جای هیچ گونه فعالیت سیاسی نیست زیرا اگر همه انرژی خود را برای فعالیت‌های حفاظت از محیط زیست بگذاریم باز هم کم می‌آوریم.
کل محیط زیست 2700 محیط‌بان دارد
کلانتری با اظهار اینکه "بدون کمک مردم نمی‌توانیم هیچ کاری را در محیط زیست انجام دهیم"، ادامه داد: کل محیط زیست ایران حدود 2 هزار 700و  محیط‌بان دارد، برای 17 میلیون هکتار مناطق حفاظت‌شده و پارک‌های ملی و کل محیط زیست کشور، خارج از این مناطق انباشته از پسماند و آلودگی و فرسایش است.
جایگاه نخست ایران در فرسایش خاک، پوشش گیاهی و هدررفت انرژی
وی با ابراز اینکه "بدون آگاهی مردم ما هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم"، متذکر شد: ایران مقام اول جهان در فرسایش خاک، مقام اول در فرسایش جرم پلاسمای ژنتیکی و مسائل ژنتیکی و حیوانی، مقام اول فرسایش پوشش گیاهی و مقام اول جهان در هدر دادن انرژی را در اختیار دارد که هیچ کدام از این مقام‌های اول در جهان خوشحال کننده نیست.
رئیس سازمان محیط زیست افزود: وقتی این 4 فاکتور کنار یکدیگر قرار بگیرند در هر جای دنیا می‌گویند که این کشور جزو کشورهایی است که محیط زیست آن مورد حفاظت قرار نگرفته است و نباید به این مقام اولی‌ها افتخار کنیم.
کلانتری با بیان اینکه آب زیربنای محیط زیست است، گفت: بدون آب محیط زیست اصلاً دوام نمی آورد، 16 سال پیش در سال 1380 پروژه‌ای به‌نام حفظ یوزپلنگ به‌کمک ارگان‌های بین‌المللی شروع شد و جمعاً کمک‌های داخلی و خارجی 20 میلیارد تومان هزینه شده ولی 112 یوزپلنگ به 47 عدد رسیده است.
وی با یادآوری اینکه وقتی آب نباشد گیاه نیست، وقتی که گیاه نیست خرگوشی وجود ندارد، در نتیجه وقتی خرگوش نباشد یوزپلنگی نیست، تصریح کرد: در این شرایط ما نگران یوزپلنگ‌هایی هستیم که در تصادف با ماشین‌ها از بین می‌روند در حالی که این موضوع وجود دارد اما مشکل اصلی ناشی  از عدم وجود آب است.
رئیس سازمان محیط زیست با تصریح به اینکه "محیط زیست را تا مرز نابودی پیش برده‌ایم"، اظهار کرد: هفته گذشته با آقای اردکانیان، وزیر پیشنهادی نیرو دو ساعت و نیم جلسه داشتیم و می‌دانم نگرش وی به موضوع آب نسبت به 20 سال پیش بسیار تغییر کرده است.
کلانتری با اعلام اینکه "اگر آقای اردکانیان همان نگرش 20 سال پیش را داشت قطعاً من نیز به‌عنوان نماینده مجلس به وی رأی اعتماد نمی‌دادم"، گفت: کاملاً نگرش اردکانیان نسبت به موضوع آب تغییر پیدا کرده و 12 سالی که در خارج از کشور بوده متوجه شده که مدیریت آب یعنی چه، تفکر وزیر پیشنهادی نیرو نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است.
وی با بیان اینکه "طبق قوانین بین‌المللی اگر نتوانیم از کشور نگهداری کنیم نمی‌توانیم کشور را به نسل بعد تحویل بدهیم"، اظهار داشت: در 4 سال گذشته عضو اتاق فکر آب آقای چیت‌چیان بوده‌ام. زمانی که وزارت نیرو در دهه 1340 تشکیل شد برآورد کردند که آب‌های تجدیدپذیر 132 میلیارد مترمکعب در کشور است که این برآورد صحیح بود.
رئیس سازمان محیط زیست با یادآوری اینکه آب‌های تجدید‌پذیر عبارت است از بارش منهای تبخیر، افزود: آخرین آمار از میزان منابع آب‌های تجدیدپذیر در اتاق فکر وزارت نیرو که هنوز منتشر نشده، حدود 88 میلیارد مترمکعب است، یعنی 132 میلیارد مترمکعب به 88 میلیارد مترمکعب رسیده است.
کلانتری خاطرنشان کرد: "در زمانی که 132 میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر در کشور داشتیم، مصرف کشور حداکثر 50 میلیارد مترمکعب بود"، و ادامه داد: اکنون آخرین آمار وزارت نیرو نشان می‌دهد که مصرف 97 میلیارد مترمکعب است.
وی با تصریح به اینکه وجود 88 میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر در شرایطی که 97 میلیارد مترمکعب مصرف کشور است، نشان می‌دهد مشکل آب در کشور بسیار جدی است، متذکر شد: با این شرایط 110 درصد مصرف آب نسبت به آب‌های تجدیدپذیر داریم.
رئیس سازمان محیط زیست گفت: استانداردهای جهانی نشان می‌دهد کشورهایی که تا 20 درصد از آب تجدیدپذیر خود استفاده می‌کنند، از نظر محیط زیست کشورهای امنی هستند، تاکنون اجازه مصرف بیش از 40 درصد آب تجدیدپذیر را در دنیا نداده‌اند.
کلانتری با بیان اینکه "مصرف 40درصدی آب‌های تجدیدپذیر در ایران با وجود 88 میلیارد مترمکعب نشان می‌دهد که ما باید مصرفی حدود 35 میلیارد مترمکعب داشته باشیم این در حالی است که مصرف آب در کشور ما 97 میلیارد مترمکعب است.
وی با اعلام اینکه "500 میلیارد مترمکعب آب‌های فسیلی داشتیم که  300 میلیارد مترمکعب آن شور و 200 میلیارد آن شیرین هستند"، گفت: از 200 میلیارد مترمکعب آب شیرین این حوزه نیز بیش از 170 میلیارد مترمکعب آن را مصرف کرده‌ایم.
رئیس سازمان محیط زیست افزود: در کل جهان 8 یا 9 کشور بیش از 40 درصد آب مصرف می‌کنند که بعد از ایران بالاترین درصد مصرف متعلق به کشور چاد با 65 درصد مصرف است در حالی که ایران 110 درصد از آب‌های تجدیدپذیر خود را مصرف می‌کند.
کلانتری با ابراز اینکه "همه این مصارف با نیت خیر و تولید بیشتر انجام می‌شود ولی با این شرایط بلایی را بر سر آب کشور آورده‌ایم که رابطه استحصال و بهره‌وری از هم گسیخته است"، تصریح کرد: جنگل‌های زاگرس به‌دلیل کمبود آب در آتش می‌سوزند، وقتی سال 61 تازه از خارج بازگشته بودم در شورای برنامه‌ریزی اول در دانشکده کشاورزی کرج حضور داشتم، متخصصین دامداری آن زمان اعتراض می‌کردند که 65 میلیون واحد دامی در کشور خارج از ظرفیت پذیرش مراتع کشور است.
وی با یادآوری اینکه در سال 61 حدود 65 میلیون دام در کشور وجود داشت، متذکر شد: امروز افتخار می‌کنیم که 120 میلیون واحد دامی در کشور داریم، با این آمار و ارقام نمی‌توان محیط زیست را حفظ کرد.
رئیس سازمان محیط زیست با اعلام اینکه با شرایط موجود محیط زیست به‌شدت در معرض خطر است، ادامه داد: می‌توان به‌گونه‌ای فعالیت کرد که وضعیت از این بدتر نشود اما نمی‌گویم می‌توان وضعیت را از وضع موجود حتی در میان‌مدت بهتر کرد.
کلانتری با بیان اینکه تمام موارد استحصال وزارت نیرو با مصوبه مجلس شورای اسلامی انجام شده است، اظهار داشت: وزارت نیرو حتی یک مورد بدون مجوز مجلس سدی را احداث نکرده است.
وی با تصریح به اینکه رئیس جمهور دستور داده تا مشکل پسماندهای شمال کشور تا پایان این دولت حل شود، افزود: لایحه‌ای را به مجلس در این زمینه فرستاده‌اند و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به‌همراه وزیر کشور در این زمینه مسئولیت دارد، از پسماند نمی‌توان انرژی اقتصادی گرفت.
وی گفت: حفاظت از محیط زیست در مورد مناطق حفاظت‌شده و مناطق چهارگانه باید با مصوبه شورای عالی محیط زیست باشد، و در شهرهایی مانند خلخال که 50 درصد آن زیستگاه است باید اصلاح شود.
کلانتری با بیان اینکه شورای عالی محیط زیست تنها با حضور رئیس جمهور رسمیت می‌یابد در حالی که سایر شوراهای عالی با حضور معاون اول نیز برگزار می‌شود، گفت: اگر معاون اول رئیس جمهور بتواند به جلسه شورای عالی محیط زیست بیاید هر دو ماه یک بار می‌توان تشکیل جلسه داد و موضوعات مختلف را در دستور کار قرار دهیم.
وی با اعلام اینکه یکی از دلایل از بین رفتن ماهی‌های دریای مازندران با توجه به اینکه ماهی‌ها در رودخانه‌ها تخم‌ریزی می‌کنند ورود شیرابه‌ها به رودخانه‌ها است، افزود: به‌صورت متوسط روزانه 6 هزار تن زباله در شمال کشور تولید می‌شود که بلااستثنا این 6 هزار تن زباله در جاهایی ریخته می‌شود که سرچشمه رودخانه‌ها نیز در آنجا قرار دارد.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با تأکید به اینکه 17 درصد مناطق کشور طبق قوانین باید زیر پوشش زیستگاه‌ها و مناطق چهارگانه باشد، گفت: اکنون ما در ایران فقط 11 درصد داریم و 6 درصد زیر استاندارد بین‌المللی هستیم.
کلانتری با بیان اینکه "برخی NGOهای محیط زیستی سیاسی هستند که به آنها کاری نداریم"، متذکر شد: تعداد این NGOها زیاد نیست اگرچه پرسروصدا هستند.
وی افزود: 95 درصد NGOها تشکل‌هایی هستند که نیازمند تقویت آنها هستیم، همه زیستگاه‌ها و پارک‌های ملی را به‌دلیل تضادهایی که وجود دارد می‌خواهیم به‌صورت هیأت امنایی اداره شوند، هر پارک ملی توسط 15 عضو هیأت امنایی که به‌وسیله مردم انتخاب شده‌اند و یک مدیر زیر نظر این هیأت امنا کارهای اجرایی را انجام می‌دهند.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: معادنی را که مجوز دارند نمی‌توانیم تغییری در مسیر آنها ایجاد کنیم مگر آن‌که به‌صورت دوستانه با آنها کنار بیاییم، اگر به‌صورت اصولی از معادن برداشت شود حتی تضادی با این مناطق ندارد.
انتهای پیام/*

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

اهواز از نظر مساحت بزرگترین شهر دارای حاشیه نشینی است - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، نواب میرزایی عصر امروز در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی خوزستان اظهار کرد: روی پنج آسیب اجتماعی به صورت ویژه تأکید کرده که یکی از آنها سکونتگاه های غیررسمی بوده است.

کاهش ۷۰ درصدی تیراندازی در مجالس عزا و عروسی خوزستان - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، غلامرضا شریعتی عصر امروز یکشنبه در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی خوزستان اظهار کرد: به همه مسئولان استانی تأکید می کنم که با دفاتر تسهیل گری اجتماعی برای توسعه محلات

۲۰۰۰ هکتار درختکاری در غرب تهران در حال انجام است - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، مجتبی یزدانی بعد از ظهر یکشنبه در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران طی سخنانی از انجام اقداماتی در جهت توسعه فضای سبز جنوب تهران خبر داد و گفت:  اقدا

حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا با صدور حکمی حجةالاسلام آقای حاج سید علیرضا اَدیانی را به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منصوب کردن

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه ۷ شهرداری تهران انتخاب شد - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرگزاری مهر ، فائزه دولتی به عنوان معاون فرهنگی، اجتماعی شهردار منطقه ۷ شهرداری تهران انتخاب شد. وی پیش از این مسئول کمیته اجتماعی و مشاور کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شه

ورود نیازمندان جدید به چرخه حمایتی بهزیستی/موافقت با تخصیص اعتبار - خبرگزاری مهر

انوشیروان محسنی بندپی در گفتگو با خبرنگار مهر ، با اشاره به برنامه ریزی سازمان بهزیستی برای حمایت از افراد نیازمند پشت نوبت برای ورود به چرخه حمایتی بهزیستی اظهار داشت: در این بخش مکاتبات لازم ب

تلاش برای تاسیس دیوان محاسبات شهری - خبرگزاری مهر

به گزارش خبرنگار مهر ، سید حسن رسولی در جلسه شورای شهر تهران در بررسی طرح «نظام نامه اجرایی انتخاب حسابرس، راهبری و مدیریت حسابرسی»، افزود: علت ورود کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر به این موضوع،

۳۳ مبتلا به تب کریمه کنگو طی امسال/استقرار تیم وزارت بهداشت در ثلاث باباجانی

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، گفت: در شهرستان ثلاث باباجانی که یکی از کانون‌های زلزله غرب کشور در آبان ماه سال گذشته بوده، دو نفر که زن و شوهر بودهاند به بیماری تب کریمه

افزایش ۳۰ درصدی زکات پرداختی/ توزیع ۹۰ درصد زکات جمع‌آوری شده تاکنون

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت ۶۰ میلیارد تومان زکات فطریه به کمیته امداد امام خمینی (ره) و افزایش ۳۰ درصدی این میزان نسبت به سال گذشته خبر داد. به گزارش ایسنا، سید پرویز

سحرخیزها کمتر افسرده می‌شوند

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد افراد سحرخیز کمتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. به گزارش ایسنا، بررسی‌ها حاکی از آن است صبح زود از خواب بلند شدن یا بیدار بودن تا دیر وقت و نیز سخت ا

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
Royal Oriental iranien Restaurant Geneva