سرمایه‌گذاران خارجی از ایران ضمانت می‌خواهند/ دولت برای تهیه متن قراردادی دست به کار شد - Tasnim


1396/04/27

معاون وزیر نیرو خبر داد سرمایه‌گذاران خارجی از ایران ضمانت می‌خواهند/ دولت برای تهیه متن قراردادی دست به کار شد شناسه خبر: 1467952 سرویس: اقتصادی ۲۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸ معاون وزیر نیرو گفت:

سرمایه‌گذاران خارجی از ایران ضمانت می‌خواهند/ دولت برای تهیه متن قراردادی دست به کار شد -  Tasnim
معاون وزیر نیرو خبر داد
سرمایه‌گذاران خارجی از ایران ضمانت می‌خواهند/ دولت برای تهیه متن قراردادی دست به کار شد

شناسه خبر: 1467952
سرویس: اقتصادی
۲۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۸
معاون وزیر نیرو گفت: در دولت متن هایی تهیه و قرار شد تمامی قراردادها در زمینه سرمایه گذاری خارجی با این متن ها هماهنگی داشته باشد. این متن ها قرار است به زودی در اختیار وزارتخانه ها قرار بگیرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی
خبرگزاری تسنیم
، «هوشنگ فلاحتیان» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ظهر امروز (27 تیرماه 96) در نشستی خبری اظهار داشت: در حدود 4 سال گذشته موفق شدیم 54 واحد نیروگاهی جدید را به بهره برداری برسانیم و به این ترتیب در حال حاضر ظرفیت اسمی نیروگاههای کشور به مرز 77 هزار مگاوات رسیده است.
وی افزود: در این دوره 4 ساله دولت یازدهم، در مجموع حدود 8 هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق با بهره برداری از واحدهای نیروگاهی اضافه شد و برنامه ریزی کرده ایم که تا پایان سال جاری، 4 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی به بهره برداری برسد که با تحقق این برنامه، میزان ظرفیت جدید به بهره برداری رسیده رد بخش تولید برقکشور از ابتدای سال 92 تا پایان سال 96 به 12 هزار مگاوات می رسد که این افزایش ظرفیت تا پیش از تابستان سال 97 قطعا محقق شده و ظرفیتع اسمی تولید برق کشور به 80 هزار مگاوات خواهد رسید.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه "در طول دولت یازدهم 4.5 میلیون مشترک جدید برق اضافه شد"، گفت: در حال حاضر تعداد مشترکان برق کشور به مرز 34 میلیون مشترک رسیده است.
* افزایش 200 مگاواتی ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در سال 96
فلاحتیان از برنامه دولت برای احداث 1000 مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در بخش انرژی های تجدید پذیر در طول هر سال از برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: ظرفیت نیروگاههای تجدیدپذیر از 165 مگاوات در ابتدای دولت، به 400 مگاوات در حال حاضر رسیده و تا پایان سال 96 این ظرفیت به 600 مگاوات خواهد رسید.
وی ادامه داد: میزان تلفات شبکه توزیع برق کشور در انتهای سال 91 به میزان 15.2 درصد بود که این رقم در پایان سال 95 به 10.7 درصد رسید که موفقیت در این کاهش بیش از 4 درصدی تلفات، برابر با اجرای یک برنامه 15 ساله در 4 سال بوده است.
معاون وزیر نیرو از تکمیل شدن برقرسانی به روستاهای بالای 10 خانوار خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود 57 هزار روستا از نعمت برق برخوردارند و تمامی روستاهای بالای 10 خانواری که به ثبت وزارت کشور رسیده اند، برق دار شده اند.
*نصب کنتورهای هوشمند برای مدیریت برق پُرمصرف ها
فلاحتیان با بیان اینکه "استفاده از کنتورهای هوشمند برای مدیریت مصرف برق مشترکان پُرمصرف آغاز شده است"، گفت: رنامه ریزی شده تا معادل 360 هزار کنتور هوشمند برای مشترکان پُرمصرف صنعتی، تجاری و همچنین چاههای کشاورزی نصب شود که تا امروز 130 هزار کنتور هوشمند برای چاههای کشاورزی و مشترکین صنعتی پُرمصرف نصب شده و تلاش می کنیم تا پایان سال 96 این تعداد را به 360 هزار کنتور برسانیم.
وی افزود: موفق شدیم در 4 سال اخیر عملیات اجرایی 20 هزار مگاوات نیروگاه جدید را آغاز کنیم و در حال حاضر 20 هزار مگاوات کارگاه فعال احداث نیروگاه در کشور داریم.
این مقام مسئول تصریح کرد: از این مقدار، تاکنون 8 هزار مگاوات به بهره برداری رسیده، 4 هزار مگاوات تا پایان امسال به بهره برداری می رسد و بقیه آنها در سال 97 و 98 به مدار بهره برداری وارد می شوند.
* افزایش تعداد تولیدکنندگان برق در کشور
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه "در ابتدای دولت یازدهم تعداد شرکت های تولیدکننده برق حدود 40 شرکت بود"، گفت: در حال حاضر تعداد شرکت های تولیدکننده برق در کشور به 470 شرکت رسیده که نیروگاههای از یک مگاوات تا بیش از 1000 مگاوات را در اختیار دارند.
وی افزود: توفیق دیگری که برای صنعت برق کشور حاصل شد این بود که تابستان امسال به ضریب آمادگی 99.5 درصدی در نیروگاهها رسیدیم؛ به عبارتی دیگر از مجموع واحدهای نیروگاهی که احداث شده، 99.5 درصد آنها در مدار بهره برداری است و این دستاورد بزرگی برای صنعت برق کشور است.
فلاحتیان از پروژه +IGV به عنوان پروژه ای موفق در صنعت برق کشور نام برد و گفت: آمدیم با استفاده از خلاقیت و نوآوری متخصصان داخلی و با همکاری شرکت گروه مپنا، طرحی را با نام +IGV اجرایی کنیم که در این طرح بومی، با خنک کردن هوای ورودی توربین گاز و تغییرات در تجهیزات، ظرفیت تولید واحدها را بدون احداث واحدهای جدید افزایش دهیم که این میزان افزایش ظرفیت 930 مگاوات بوده است.
*پیک واقعی مصرف برق امسال 60 هزار مگاوات بود
معاون وزیر نیرو با اشاره به ثبت 55 هزار و 400 مگاواتی پیک مصرف برق در روز چهاردهم تیرماه سال جاری گفت: در همین زمان ما 4500 مگاوات مدیریت مصرف انجام دادیم که این مدیریت مصرف با  تغییر شیفت کاری صنایع، کاهش بار مصرفی و توقف استفاده از چاههای کشاورزی در ساعات پیک محقق شد.
وی ادامه داد: اگر این مدیریت مصرف صورت نمی گرفت، به میزان 4500 مگاوات خاموشی در کشور داشتیم و در واقع پیک واقعی مصرف برق کشور 60 هزار مگاوات بود که ما با مدیریت مصرف آنرا به 55 هزار و 400 مگاوات رساندیم.
فلاحتیان تصریح کرد: این مدیریت 4500 مگاواتی مصرف به معنای صرفه جویی 20 هزار میلیارد تومانی است؛ یعنی اگر قرار بود ما با افزایش رظفیت تولید برق پاسخگوی این 4500 مگاوات افزایش بار باشیم، بایستی 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش ساخت نیروگاه و تجهیزات مربوط به آن می کردیم.
* ابطال 14 هزار مگاوات موافقت نامه ساخت نیروگاه با شرکت های خصوصی داخلی
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه "تا در حال حاضر 50 هزار مگاوات موافقت نامه سرمایه گذاری و ساخت نیروگاه با شرکت های داخلی و حدود 5 هزار مگاوات موافقت نامه با شرکت های خارجی در این زمینه دارید"، گفت: تا امروز به دلایل مختلفی چون عدم توانایی شرکت ها برای تأمین سهم آورده خود، عدم تحقق گرفتن فاینانس های خارجی، عدم تولان تأمین ضمانت نامه های بانکی و ... در مجموع 14 هزار مگاواتع موافقت نامه ساخت نیروگاه با شرکت های خصوصی داخلی باطل شده است.
وی افزود: در حال حاضر 373 پروانه احداث و موافقت نامه اصولی به ارزش 15.8 میلیارد دلار و با ظرفیت مجموع 23 هزار مگاوات در مرحله اجرا قرار دارد که این موافقت نامه ها و صدور پروانه های احداث هم برای شرکت های داخلی و هم برای شرکت های خارجی بوده اما با این تفاوت که سهم داخلی ها حدود 97 درصد این موافقت نامه ها و صدور پروانه های احداث است.
* 3 سال تا تکمیل انتقال دانش توربین های کلاس F
فلاحتیان با بیان اینکه "تا 3 سال آینده فرآیند انتقال دانش توربین های کلاس F تکمیل می شود"، گفت: با نصب توربین های کلاس F، راندمان نیروگاههای حرارتی کشور در حالت سیکل ترکیبی به 58 درصد خواهد رسید.
وی افزود: مشابه فرآیند دستیابی به دانش توربین های کلاس E که با استفاده از ظرفیت های گروه مپنا انجام شد، در انتقال دانش توربین های کلاس F عمل می کنیم که رد این خصوص تا امروز دو توربین کلاس F توسط گروه مپنا در نیروگاه بندرعباس نصب شده و گروه مپنا در حال ایجاد تغییراتی در خطوط تولید خود برای تولید داخلی تجهیزات توربین های کلاس F است.
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه "هنوز قرارداد احداث 5 هزار مگاوات نیروگاه با راندمان بالا کهسال گذشته تفاهم نامه آن با گروه مپنا امضا شد، مبادله نشده است"، گفت: به خاطر اعتمادی که به مجموعه مپنا داشتیم، به آنها تکلیف شد تا با وجود امضا نشدن قرارداد، ساخت نیروگاهها در قالب این تفاهم نامه را اغاز کند که بدین ترتیب ساخت نیروگاه در بندرعباس آغاز شده و کلنگ زنی در ساختگاههای تبریز ، اندیمشک و خرم آباد انجام گرفته است.
وی ادامه داد: آنچه مسلم است مپنا باید در زمان امضای قرارداد مدل مالی خود را ارائه کند و مشخص کند که مراحل انتقال دانش و تکنولوژی به چه صورت خواهد بود، که در این زمینه مپنا در حال پیگیری مسئله تأمین مالی از فاینانسورهای خارجی است.
* شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران ضمانت خواسته اند
فلاحتیان اذعان داشت: مپنا در فرآیند پیگیری فاینانس به وزارت نیرو اعلام کرد که شرکت های خارجی طرف صحبت، ضمانت هایی چون Snap Back را از ایران می خواهند که وزارت نیرو نیز این موضوع را با دولت مطرح کرد و با توجه به اینکه پیش از این شرکت های خارجی عنوان می کردند که اگر در ایران سرمایه گذاری کنند، ایران باید در صورت بازگشت تحریم ها خسارت های آنها را به بانک هایی که تأمین مالی می کنند بپردازد و ما گفتیم با توجه به مذاکرات هسته ای ما زیر بار این قبیل مسائل نمی رویم، قرار بر این شد که دولت و بانک مرکزی به گونه ای تصمیم گیری کنند که تهدیدی ملی برای ایران در قراردادهای اینچنینی ایجاد نشود.
وی افزود:‌ از اینرو این مسئله در جلساتی با حضور مسئولان دولت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی مطرح شد و متن هایی تهیه شد که تمامی قراردادها در زمینه سرمایه گذاری خارجی با این متن ها هماهنگی داشته باشد که این متن ها قرار است به زودی در اختیار وزارتخانه ها قرار بگیرد.
وی ادامه داد: اقدامات خوبی توسط بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی در مذاکرات با کشورهای کره، چین، ژاپن و اخیراً هم المان صورت گرفته که به نظر می رسد در حال تغییر اساسی در این حوزه هستیم و تدابیری اندیشیده شده که به زودی شرکت گروه مپنا نیز می تواند مدل مالی اش را ارائه کند.
معاون وزیر نیرو در خصوص امضای قرارداد با گروه مپنا برای اجرای پروژه احداث 5 هزار مگاوات نیروگاه با راندمان بالا گفت:‌ اقدامات برای امضای این قرارداد در حال انجام است و در آینده نزدیک به امضا می رسد.
* طلب 30 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو
فلاحتیان با بیان اینکه "در حال حاضر نیروگاههای خصوصی تولید برق بابت هزینه تولید برق 14 هزار میلیارد تومان از وزارت نیرو طلب دارند"، گفت: وزارت نیرو بابت مابه التفاوت هزینه تمام شده تولید برق و هزینه تکلیفی فروش آن، بدون احتساب سالهای 88 و 95 که هنوز حسابرسی نشده اند، 23 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد که با احتساب سالهای 88 و 95 این رقم به 30 هزار میلیارد تومان می رسد.
وی افزود: تا امروز دولت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت برق به وزارت نیرو اعلام نکرده اما در هر صورت یا باید تعرفه برق افزایش یابد و یا باید ردیفی مجزا برای تأمین مابه التفاوت هزینه تمام شده تولید و قیمت تکلیفی فروش در نظر گرفته شود.
انتهای پیام/

مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

باید امنیت شغلی را بالا ببریم/مردم از وزارت کار نارضایتی داشتند - خبرگزاری مهر

وزیر کار و رفاه اجتماعی گفت: وزارتخانه ما بسیار بزرگ است و کار هم بی‌اشکال نیست و مردمی که به نمایندگان رای دادند نسبت به وزارتخانه نگرانی و حتی نارضایتی داشتند. به گزارش خبرنگار مهر ،

نظام بانکی ظرفیت های خیلی بالایی دارد - خبرگزاری مهر

رئیس کل بانک مرکزی به ساماندهی بازار پولی کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه هم اکنون موسسه غیرمجاز بلاتکلیفی نداریم و تقریبا همه آنها تعیین تکلیف شده اند. به گزارش خبرنگار مهر ، ولی الله

سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان به زودی راه‌اندازی می‌شود - خبرگزاری مهر

مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با اشاره به اتمام عملیات نصب سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان از ارزیابی این سیستم خبرداد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از

۵ شرط عراق برای واردات کالا از ایران - خبرگزاری مهر

وزارت خارجه عراق طی نامه‌ای به سفارت ایران در آن کشور، بخشنامه اصلاحات قوانین گمرکی عراق را ابلاغ کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی تهران، وزارت خارجه عراق طی ن

پشتیبانی بیمه‌ای از «صادرات به عمان» - خبرگزاری مهر

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات از آمادگی این صندوق برای پشتیبانی بیمه‌ای از «صادرات به عمان» خبرداد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق ضمانت صادرات ایران، در جلسه مشترک روز جاری

جلب سرمایه گذاری برای توسعه میادین مشترک اولویت وزارت نفت است - خبرگزاری مهر

وزیر نفت گفت: مهم ترین اولویت وزارت نفت جلب سرمایه گذاری شرکت های معتبر داخلی و خارجی برای توسعه میادین مشترک است. به گزارش خبرنگار مهر ، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت عصر امروز در حاشیه ن

قیمت تمام شده هر فعالیت بودجه دستگاه براساس حجم تعیین می‌شود - خبرگزاری مهر

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: قیمت تمام شده هر فعالیت بودجه دستگاه براساس حجم فعالیت تعیین می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر ، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه نخستین جلس

نخستین نشست ویژه وزارت کار دولت دوازدهم با موضوع اشتغال - خبرگزاری مهر

نخستین نشست وزارت کار در دولت دوازدهم امشب با موضوع اشتغال به ریاست علی ربیعی برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر ، با تعیین تکلیف وزرای ۱۶ وزارتخانه توسط مجلس در روز جاری، عم

جزئیات سرمایه‌گذاری در۴سال گذشته - خبرگزاری مهر

سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران طی گزارشی گزارش سرمایه وارده در طی دولت یازدهم را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی، مجموع سرمایه و

سلام دوباره راه آهن ارومیه به هفته دولت/ بازهم به وعده ها عمل نشد - خبرگزاری مهر

ارومیه- ۱۶ سال از کلنگ زنی راه آهن ارومیه – مراغه می‌گذرد و قرار بود بنابر آخرین وعده این طرح در پایان فعالیت دولت یازدهم به ایستگاه افتتاح برسد اما متاسفانه این بار نیز وعده دولت عملی نشد.

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
royaloriental.ch