این سایت به فروش می رسد 09139135264


برقراری پوشش ۷۰درصد بیمه خدمات توانبخشی به افراد دارای معلولیت

برقراری پوشش ۷۰درصد بیمه خدمات توانبخشی به افراد دارای معلولیت


1401/05/04

بر اساس ابلاغیه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از این پس ۷۰ درصد هزینه‌های خدمات توانبخشی به افراد معلول و کل خدمات مورد نیاز افراد اوتیسم در بخش­‌های غیردولتی شامل بخش عمومی غیردولتی، بخش خصوصی و مراکز خدماتی خیریه از سوی سازمان­‌های بیمه‌گر تحت پوشش قرار می­‌گیرند.این ابلاغیه به سازمانهای بیمه گر از جمله سازمان بیمه سلامت و تأمین اجتماعی،  بر اساس بند «ج» ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور و مصوبه هشتاد و هشتمین جلسه شواری عالی سلامت مبنی بر تکلیف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جهت ارائه بسته‌­های بیمه‌ای پایه اجرایی می‌شود.

 برقراری پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی برای افراد معلول به عنوان یکی از مهمترین نیازها و درخواست‌های این گروه در ماده ۶ قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۱۳۹۶ به صورت حکم قانون و تکلیف مشخص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد تأکید دولت قرار گرفته است.

 متاسفانه این حکم با کندی روند اجرایی رو به رو شد و در نهایت با تخصیص یک هزار میلیارد ریال بودجه برای آن در سال ۱۴۰۰ و در قالب تفاهم‌نامه سازمان بهزیستی با سازمان بیمه سلامت و برای پوشش هشت خدمت ستاره دار توانبخشی برای معلولان اجرایی شد.

 این درحالیست که عمده خدمات توانبخشی مورد نیاز افراد معلول از طریق مراکز توانبخشی بخش‌های غیردولتی و به طور عمده خصوصی و با تعرفههایی ارائه می­‌شود که اکثریت افراد معلول قادر به پرداخت آن نیستند؛ این اقدام در شرایطی است که حفظ شاخص های سلامت افراد معلول به ویژه در معلولیت ها جسمی ـ حرکتی، فلج مغزی، اوتیسم یا افراد دارای معلولیت های چندگانه منوط به دریافت درازمدت و یا مستمر توانبخشی مانند کاردرمانی، فیزیوتراپی با هزینه های بالا است.

 مهمترین ویژگی ابلاغیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقبل ۷۰ درصد بهای خدمات توانبخشی بر اساس تعرفه­‌های مراکز غیردولتی است که امکان می دهد افراد معلول بتوانند بسته به نیاز از خدمات طیف وسیع مراکز توانبخشی غیردولتی برخوردار شوند.

 همچنین در این ابلاغیه به نیازهای افراد اوتیسم توجه ویژه شده و این پوشش بیمه‌ای به کل خدمات مورد نیاز آنان تعمیم داده شده است؛ افراد دارای اوتیسم که متأسفانه با سرعت در حال افزیش هستند، به طور مستمر به انواع خدمات توانبخشی ارتباطی شناختی، جسمی و بهداشتی و مراقبتی نیازمندند که تأمین هزینه‌­های این خدمات از توان اکثر خانواده‌های دارای افراد مبتلا به اوتیسم خارج است.

 هر چند ابلاغ مصوبه شورای عالی سلات گامی بلند و جدی در اجرایی شدن ماده ۶ قانون حمایت از حقوق معلولان و رفع دغدغه افراد معلول نیازمند به خدمات توانبخشی است اما رفع خلاءهای موجود در دستیابی به سقف تحقق اثرپذیری پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی به افراد معلول مستلزم اقداماتی از جمله تأمین منابع مالی پرداخت ۳۰ درصد هزینه‌های خدمات توانبخشی در بخش غیردولتی که بر عهده افراد معلول است.

 گسترش پوشش بیمه‌ای به طیف گسترده خدمات توانبخشی مورد نیاز افراد معلول که از ۱۹ خدمت اساسی مورد نیاز فقط هشت خدمت آن تاکنون ستاره‌دار شده و پاسخ مقتضی به نیاز خدمات توانبخشی افراد معلول مستلزم تعمیم این پوشش به کل خدمات توانبخشی و برای همه گروه‌های دارای معلولیت است.

 یکی دیگر از درخواست‌های افراد معلول مکمل بر پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی، توسعه این پوشش به وسایل و تجهیزات توانبخشی است که حلقه مفقوده تأمین سلامت افراد معلول و ایجاد بستر لازم برای مشارکت اجتماعی آنان است و در بیشتر کشورهای توسعه یافته، صندوق‌های بیمه‌گر مکلف به تأمین پوشش بیمه‌ای وسایل و تجهیزات توانبخشی مورد نیاز افراد معلول نیز هستند که امید است با تکمیل پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی به افراد معلول، این مهم نیز تحت پوشش بیمه ها قرار گیرند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.


Top