تعزیه خوانی و پرده خوانی تجلی هنرنمایش اسلامی است


1395/09/07

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، اردشیر صالح پور یکشنبه شب به عنوان سخنران آیین رونمایی از کتاب تابلوی عزیمت مسلم ابن عقیل از مدینه به کوفه و نیز مولف این کتاب گفت: همانگونه که یک نقال می خوان


	 تعزیه خوانی و پرده خوانی تجلی هنرنمایش اسلامی است


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، اردشیر صالح پور یکشنبه شب به عنوان سخنران آیین رونمایی از کتاب تابلوی عزیمت مسلم ابن عقیل از مدینه به کوفه و نیز مولف این کتاب گفت: همانگونه که یک نقال می خواند یا نقاش به تصویر می کشد ، محمد مدبر، در مجالس تعزیه همواره آنچه را می شنید و خود می خواند با قلم بر پرده متجلی می کرد.
محمد مدبر (درگذشته به سال 1346 خورشیدی) نقاش بنام مکتب خیالی نگاری و قهوه خانه و ملقب به نقاش عاشورا است که بیشترین تابلوهای خلق شده توسط این هنرمند مربوط به واقعه کربلا می باشد.
وی صدایی خوش داشت و از کودکی در تعزیه های عاشورایی ایفای نقش کرده بود.
صالح پور ، مصنف کتاب که عنوان کامل آن تحلیل زیبایی شناختی و روایت نقاشی - نمایشی تابلوی عزیمت مسلم ابن عقیل از مدینه به کوفه است افزود: بیش از 30 اثر حاصل تعزیه خوانی ، شبیه خوانی ، پرده خوانی و شمایل نگاری که در مکتب خیالی نگاری توسط استاد مدبر خلق شده برای ما باقی مانده است.
تابلوی عزیمت مسلم ابن عقیل از مدینه به کوفه با ابعاد ۲۰۴*۲۵۳ سانتیمتر در موزه دوران اسلامی موزه ملی ایران نگهداری می شود و کتابی که امروز رونمایی شد پژوهشی درباب همین تابلو است.
صالح پور که درجه دکتری خود را در رشته پژوهش هنراخذ کرده است ادامه داد:‌ البته مدبر هنگام به تصویر کشیدن این صحنه ها با صدایی زیبا نیز می خوانده ، و نقل است در حالی که در یک دستش قلم بوده در دست دیگرش دستمالی که اشکهایش را پاک می کرده ، این تابلوها را می کشیده است.
صالح پور اضافه کرد: این تابلوها حاوی ارزش های دینی و اعتقادی ما است و ما باید سپاسگذار قلم مدبر باشیم که بخشی از فرهنگ و اعتقاد ما را به تصویر کشیده است.
این پژوهشگر و استاد دانشگاه با اشاره به مکاتب مختلف نقاشی گفت: مکتب خیالی نگاری و قهوه خانه یکی از سبک های نقاشی است اما متاسفانه جدی قلمداد نشده ، در حالی که در این مکتب آثار برخاسته از فرهنگ و هنر اسلامی به خوبی دیده می شود که به عنوان نمونه می توان از آثار مدبر و فتح الله قول لر آقاسی یاد کرد.
صالح پور افزود: این مکتب تا دهه 40 زنده و به عنوان سبک و سیاق شرقی مطرح بوده است.
وی افزود: هنراروپایی در نقاشی ارزش های خود را دنبال می کند ، ولی ما نباید سنت های خود را فراموش کنیم.
این نمایش نامه نویس گفت: در آن دوره از این هنرمندان مردمی حمایت نمی شد ، خواستگاه آنها قهوه خانه بود که در قزوین از 400 سال پیش وجود داشته و سپس در برخی از شهرهای دیگر به وجود آمد.
صالح پورکه خالق کتاب های بنفشه‌های سوگوار، پیکرک‌ها و عروسک‌ها و صورتک‌های ایران باستان نیز هست در ادامه سخنان خود به شرح گونه هایی از مکتب خیالی نگاری و قهوه خانه پرداخت.
وی گفت: گونه های حماسی این مکتب در قالب شاهنامه ارائه می شود و یک گونه دیگر آن بزمی است و گونه مذهبی این مکتب نیز وجود دارد که البته بیشتر مورد توجه هنرمندان بوده است و مدبر نیز از پیشگامان همین دسته است.
وی توضیحاتی در باره رنگ پردازی ، لطایف و اشارات 30 تصویر عزیمت مسلم ابن عقیل از مدینه به کوفه نکاتی را بیان کرد و گفت: طراحی حلزونی در این نقاشی رعایت شده است و تحلیل هر یک از این تابلوها در کتاب آمده است.
مراسم رونمایی از کتاب تابلوی عزیمت مسلم ابن عقیل به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری موزه ملی ایران و کمیته ملی موزه های ایران با حضور هنرمندان و علاقه مندان در شب وفات پیامبر(ص) و شهادت امام حسن (ع) در محل موزه ملی برگزار شد.
در این مراسم مرشد میرزا علی به پرده خوانی طفلان مسلم پرداخت که قسمت هایی از وقایع پیش از عاشورا را بیان کرد و گروه شبیه خوانی عزیزی نیز تعزیه خوانی و شبیه خوانی کردند.
فراهنگ**1003**1540** خبرنگار: محمدرضا جعفرملک ** انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی


انتهای پیام /*


مشخصات
نام و نام خانوادگی
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی

استرس منجر به کاهش شیرمادر می شود

استرس روانی و جسمی تاثیر مستقیم بر تولید شیر سینه دارد. به گزارش مهر، استرس یکی از دلایل منتهی به افزایش بیماری های سبک زندگی در افراد است. در مورد زنان شیرده، استرس نه تنها برای مادر بد است بلکه

نقش زبان و ادبیات فارسی در امپراتوری عثمانی - خبرگزاری مهر

عبدالعلی اسپهبدی مترجم کتاب «امپراتوری عثمانی» در نشست رونمایی آن، گفت: هدف از ترجمه این کتاب این بود که می‌خواستم بدانم امپراتوری عثمانی به عنوان همسایه بزرگ ایران در چه وضعیتی قرار داشت.

تمدید شرکت در مسابقات آثار چاپی هفدهمین جشنواره صنعت چاپ - خبرگزاری مهر

دبیر برگزاری هفدهیمن جشنواره صنعت چاپ از تمدید زمان شرکت در بخش مسابقات آثار چاپی هفدهمین جشنواره صنعت چاپ خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت

کتاب «دیدار با خویش» رونمایی می شود - خبرگزاری مهر

مراسم رونمایی از کتاب «دیدار با خویش» روز دوشنبه ۶ شهریور در مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود. به گزارش خبرگزاری مهر ، مراسم رونمایی از کتاب «دیدار با خویش» اثر عباس جوانمرد روز دوشنبه ۶

ترکیب هیات مدیره خانه‌های مطبوعات استانی مشخص شد - خبرگزاری مهر

اعضای هیات مدیره و بازرسان خانه های مطبوعات استانی سراسر کشور در مجمع عمومی و با برگزاری انتخاباتی الکترونیک، تعیین شدند. به گزارش خبرنگار مهر ، در این انتخابات که از ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰ ا

مناسبات ایران و چین در همه زمینه‌ها در حال توسعه است - خبرگزاری مهر

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در راس هیئتی به مناسبت حضور ایران به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب چین، به این کشور سفر کرده است، با وزیر فرهنگ چین دیدار و گفتگو کرد. به گزارش

مشروطه و تجدد گرایی رنگ و بوی شعر آئینی را تغییر داد - خبرگزاری مهر

کامران شرفشاهی گفت: با انقلاب مشروطیت و رشد نگاه تجدد طلبی ، این دست آثار شکل و رنگ و بوی دیگر پیدا کرد و فضا به گونه ای تغییر یافت که گفتن از مذهب و مفاهیم دینی مترادف با امل گرایی بود.

برنامه کتابخانه ملی برای حضور در هشتاد و سومین نشست ایفلا - خبرگزاری مهر

هشتاد و سومین نشست بین المللی ایفلا با حضور کتابخانه ملی ایران از ۲۹ مرداد تا ۳ شهریور در لهستان برگزار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه مل

دومین همایش نظیره سرایان حیدربابایه سلام در اهر برگزار می شود - خبرگزاری مهر

اهر - دومین همایش نظیره سرایان حیدربابایه سلام آذرماه امسال در شهرستان اهر برگزار می شود. به گزارش خبرنگار مهر ، دومین همایش نظیره سرایان حیدربابایه سلام از سوی انجمن ادبی اهر با همکاری

کتاب «امپراتوری عثمانی» رونمایی شد

عبدالعلی اسپهبدی در نشست رونمایی از کتاب «امپراتوری عثمانی» گفت: هدف از ترجمه این کتاب این بود که می‌خواستم بدانم امپراتوری عثمانی به عنوان همسایه بزرگ ایران در چه وضعیتی قرار داشت. ب

مطالب سایت

تمامی اخبار دانش نیوز بدون دخالت انسانی و توسط موتورهای جستجوگر جمع آوری میشود و دانش نیوز در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.
royaloriental.ch